Kapat
A+ A-

Polis kana doymadı

Okmeydanı Cemevi'nde bir cenaze törenine katılmak için buraya giden ve cemevinin bahçesinde polis tarafından vurulan Uğur hayatını kaybetti.
Yayınlanma tarihi: 22 Mayıs 2014 Perşembe, 12:07

 [Haber görseli]

Okmeydanı Cemevi’nde cenazeye katılan Uğur Kurt (30), Berkin Elvan için yapılan bir eyleme müdahale eden polisin açtığı ateş sonucu cemevinin bahçesinde çenesinden vurularak ağır yaralandı. Uzun süre ambulans bekleyen Kurt, kaldırıldığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyata alındı. Uğur Kurt, akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.

Açıklama İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'dan geldi

Vali Mutlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Okmeydanı Hastanesinde tedavi gören Uğur Kurt maalesef kurtarılamadı, vefat etti. Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

[Haber görseli]


Okmeydanı'nda eylemciyi kovalayan polisten peş peşe plastik mermi - VİDEO

Polise böyle isyan etti: Ne yapacaksın? Beni de mi öldüreceksin? Yeter! - VİDEO

OLAY YERİNDEN İLK KARELER- FOTO GALERİ

Ambulans geç geldi

Uğur Kurt’un vurularak yere düşmesi üzerine cemevi bahçesi içerisinde panik oldu. Kurt’un vurulması üzerine yardıma koşanlar bu sırada polisin attığı biber gazına maruz kaldı. Kurt yaklaşık 25 dakika sonra gelen ambulansla Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Kurt, acil olarak ameliyata alınarak çenesinden giren ve ense kökünde kalan mermi çıkarıldı. Doktorları yaptıkları açıklamada Kurt’un durumunun kritik olduğunu ve felç kalma riskinin bulunduğunu açıkladı. Cemevine giden Avukat Evrim Deniz Karatana da “B’nin katilleri hâlâ cezalandırılmadığı için polis rahatlıkla halka ateş açabiliyor” dedi.

‘Cemevine kasıtlı ateş’ iddiası

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin ise polisin cemevine kasıtlı ateş açtığını belirterek özetle şunları söyledi: “Her zaman olduğu gibi burada cenaze vardı. Uğur kardeşimiz de kendi köylüsü olan bir cenaze için cemevinin bahçesindeydi. Yukarıda küçük bir eylem olmuş ve polis akreple yukarıdan cemevine ateş açıyor. O sırada Uğur yere düştü. Cemevinin avlusunda vurulan bu kaçıncı yurttaşımız. Resmen hedef alıyorlar. Burada bir eylemci dahi yoktu.” Uğur Kurt’un katıldığı cenaze sahipleri de “Annemin cenazesine gelen misafirimi vurdular. Uğur başın sağ olsun diyordu. O sırada yere düştü. Bizim acımızı paylaşmaya geleni vurdular. Lanet olsun. Nedir bu ya! Suçumuz Alevi olmak mı?” diye tepki gösterdi.

Okmeydanı’nda yürüdüler

Uğur Kurt’un polis tarafından vurularak ağır yaralanması üzerine esnaf kepenk kapattı. Okmeydanı halkı cemevi önünde toplanarak Anadolu Kahvesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada grubun önü polislerce kesilerek engellendi. Polise tepki gösteren gruptakiler, yolu kapatarak oturma eylemine başladı. Bir süre sonra polis aralarında yaşlı kadınların da bulunduğu gruba biber gazı ile müdahale etti. Grup Okmeydanı sokaklarında “Katil polis bir canımızı daha vurdu. Hesabını soracağız” pankartı açarak “Katil polis hesap verecek”, “Hırsız, katil AKP” sloganları atarak yürüdü.

Uğur Kurt'un cenazesi, Adli Tıp Kurumu'na götürüldü - VİDEO
[Haber görseli]

[Haber görseli]

Hastaneye akın ettiler

Olay üzerine CHP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi Kurt’un tedavi altına alındığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Hastaneye koşanlardan B. E’nin babası Sami Elvan da tepki göstererek “Artık güpegündüz insanlar katlediliyor. B. yaşasaydı B. de orada olabilirdi” dedi.

İnceleme başlatıldı

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu olaya ilişkin yaptığı açıklamada, polise molotofkokteylli saldırı olduğunu ifade ederek “Bir emniyet birimine yapılan molotofkokteylli saldırı sonucunda gelişen ve silah kullanılan bir olay var. Bunun nasıl olduğunu, nasıl geliştiğini bütün detaylarıyla kamuoyumuzla kesinlikle paylaşacağız” dedi.

‘Güpegündüz sokak ortasında adam vuruyorlar’

Çağdaş Hukukçular Derneği’nden (ÇHD) yapılan yazılı açıklamada “Artık polis güpegündüz sokak ortasında insanların üzerine kurşun yağdırmaktadır. Uğur Kurt’u vuran polisler ve onlara talimat veren yetkililer bir an önce tespit edilmeli, olay yerindeki deliller muhafaza altına alınmalı, sorumlular ortaya çıkarılmalıdır” denildi.

Kurt’un katıldığı Esme Ceylan’ın cenazesi yakınları tarafından cemevinde kılınan cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

İstanbul Okmeydanı'nda "Soma" ve "Berkin Elvan" için slogan atan bir gruba polis saldırdı. Polisin biber gazı ve tazyiklu suyla saldırdığı grup müdahale sırasında ara sokaklara kaçtı. Polis göstericilerin peşinden gitti. Bu sırada göstericilerin attığı bir molotofkokteyli zırhlı polis aracına isabet etti. Zıhrlı araç alev aldı.

Yaşanan müdahalede polisin havaya ateş açtığı görüldü. Cemevi yakında meydana gelen olaylar sırasında cemevinde de bir cenaze vardı. Törene katılan kalabalıktan "Bir kişi vuruldu" sesleri yükseldi. Bu sırada başından vurulan Uğur Kurt kanlar içinde cemevi avlusunda yere yığıldı. Kurt ambulansla Okmeydanı SSK hastanesine götürüldü. 30 yaşındaki Uğur Kurt'un Beyoğlu Belediyesi'nde çalıştığı kaydedildi.

 Polis tarafından başından vurulan genç hastaneye getirildi - VİDEO


[Haber görseli]

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler