Kandilli Rasathanesi ve AFAD depremin büyüklüğünü ve şiddetini yükseltti

Kandilli Rasathanesi, Ege'de merkez üssü Muğla'nın Gökova İlçesi'nde bugün saat 01.31'de meydana gelen depremin büyüklüğünü 6.6 olarak yükseltti. AFAD ise depremin büyüklüğünü 6.5 olarak güncelledi. Depremin hissedilen şiddeti ise 7 olarak açıklandı.
Yayınlanma tarihi: 21 Temmuz 2017 Cuma, 11:38

[Haber görseli]

Ege'de merkez üssü Muğla'nın Gökova İlçesi'nde bugün saat 01.31'de meydana gelen ve birçok şehirde hissedilen deprem yurttaşları korkuttu. Yunanistan'da 1'i Türk 2 kişinin ölümüne neden olan depremin büyüklüğü ilk olarak Kandilli Rasathanesi tarafından 6.2, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) tarafından ise 6.3 olarak açıklandı.

Kandilli Rasathanesi daha sonra yaptığı açıklamada depremin büyüklüğünü ve şiddetini yükseltti.

Ege Denizi'ndeki deprem ile ilgili Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nde basın açıklaması yapıldı.

"6,6 BÜYÜKLÜĞÜNDE"

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, "Son verilere göre 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi" dedi. Özener, "Bölge sismik olarak aktif bir bölge. Ekranda gördüğünüz şekilde Gökova körfezinin batısında aktif. 160 civarı artçı sarsıntı kaydettik, bunların en büyüğü 4,8 olarak tespit edildi. Bilimsel olarak 5,5 büyüklüğüne kadar artçı bekleyebiliriz. Bölgedeki vatandaşlarımıza tekrar geçmiş olsun diyoruz ve her an teyakkuzda olmalarını öneriyoruz" dedi.

"13 CM KAYDEDİLDİ"

Tsunaminin maksimum 13 santimetre olarak ölçüldüğünü belirten Dr. Ceren Özer Sözdinler de, "Bodrum Limanı içerisinde olan bir istasyonda maksimum 13 cm olarak ölçüldü. Cihazın konumu gereği düşük bir seviyede kaydedildi. Güney kıyılarında çok daha yüksek su baskınları gözlendi. Kıyıdan 10 ila 100 metreye kadar su içeriye sokuldu" diye konuştu.

"SİSMİK BOŞLUĞU DOLDURDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ"

Prof. Dr. Ali Pınar ise "Gökova'da son 15-20 yılda belirgin bir etkinlik var. 1900'den günümüze 4'ten büyük depremlere bakıldığında batı kısmında çok az sayıda deprem olduğunu görüyorsunuz. Depremlerin dağılımı sismik bir boşluk varmış izlenimini yaratıyor. 6.6 büyüklüğündeki depremin batıda sismik boşluğu doldurduğunu söyleyebiliriz" ifadesini kullandı.

"30 CM YÜKSEKLİĞİNDE DALGA GÖZLEMLİYORUZ"

"Tsunaminin boyutuyla" ilgili soru üzerine Özener, "10 cm bizim istasyonumuzun olduğu yerde. Burası liman içinde. Orada 10 cm tespit ettik ancak saha gözlemlerinde 10 metreden 100 metreye giren yaklaşık 30 cm yüksekliğinde dalga gözlemliyoruz" yanıtını verdi.

AFAD DA 6.6 OLARAK AÇIKLADI

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da depremin büyüklüğünün 6.5 olarak güncellendiğini açıkladı.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ