"Cumhuriyet'e sahip" çık çağrısı... 24 temmuz'da Çağlayan'da buluşuyoruz

24 Temmuz'da Çağlayan'da görülecek olan Cumhuriyet gazetesi davası için gazetenin önünde bir basın açıklaması yapıldı. Herkes "Cumhuiryet'e sahip çıkmak" adına 24 Temmuz'da Çağlayan'a davet edildi.
Yayınlanma tarihi: 21 Temmuz 2017 Cuma, 13:08
<video:786397>

[Haber görseli]Cumhuriyet gazetesinden 24 Temmuz'da görülecek olan Çağlayan'daki dava için çağrı... Gazetenin Şişli'deki binasında yapılan basın açıklamasında herkes 24 temmuz'daki dava için Çağlayan adliyesine davet edildi. İşte Ertuğrul mavioğlu'nun o açıklamadaki konuşması;

"150'nin üzerinde gazeteci hapislerde rehin tutuluyor"

"Bugün Türkiye'de 150'nin üzerinde gazeteci hapislerde rehin tutuluyor. Onlarca TV, haber ajansı halkın haber alma hakkı hiçe sayılarak kapatıldı. Binlerce gazeteci işsiz kaldı. Muhalif gazeteler ve gazeteciler iktidarın uygulamalrını eleştiren her haber nedeniyle soruşturma ve davalara maruz kalıyor."

"Cumhuriyet susturulmaya çalışılıyor"

"Türkiye'nin en eski gazetelerinden biri olan Cumhuriyet kurmaca iddialarla susturulmaya çalışılıyor. Cumhuriyetin 12 yazar ve çalışanı 106 ile 364 gün arasında tutukluluğu devam ediyor. Yazan, haber yapan, karikatür çizen terörist diye yaftalanıyor. Gün geçmiyor ki havuz medyasından, yalan ve spekülatif nitelikte hedef gösterici haberler yayınlanmasın."

"24 temmuz'da Çağlayanda olalım, Cumhuriyet'e sahip çıkalım"

"Sanılmasın ki bu yalanlar, üretenlerin yanına kar kalacak. Türkiye'yi karanlıktan aydınlığa çıkaracak olan hakikatin ışığıdır. Bu ışıkta özgür gazetecilerin ve tüm baskılara rağmen adalet arayanların ellerindedir. Sansürün kaldırılışının 109. yılında yüz karası bir dava görülecek. "Gazetecilere özgürlük" demek için halkın haber alma hakkı için Cumhuriyet davasının ilk duruşmasının görüleceği 24-28 Temmuz tarihleri arasında sabah 09.00'da Çağlayan adliyesinin önündeki büyük buluşmada yerimizi alalım. Bu Cumhuriyet davası, Cumhuriyet'e sahip çıkalım."

A+ A-