Kos Adası'ndaki Türkler feribotla tahliye ediliyor

Ege'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem İstanköy (Kos) Adası'nda biri Türk, diğeri İsveçli olmak üzere 2 kişinin ölümüne, 5'i ağır 80'den fazla kişinin yaralanmasına neden oldu. Depreme Kos Adası'nda yakalanan vatandaşlar gönderilen gemiyle Türkiye'ye getirildi.
DHA
Yayınlanma tarihi: 21 Temmuz 2017 Cuma, 13:54

[Haber görseli]

Ege Denizi'nde, Gökova Körfezi'nde meydana gelen depremin vurduğu Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'nda 39 yaşındaki Sinan Kurtoğlu ile bir İsveçli turist yaşamını yitirirken 5'i ağır 80'den fazla kişi de yaralandı. Depreme Yunanistan'da yakalanan Türk vatandaşları için Kos Adası'na Bodrum'dan 'Asım Kaptan, Hızır Reis ve Aegean Jet isimli üç feribot gönderildi. Feribotlardan Asım Kaptan, 4'ü yaralı 212 Türk yolcu ile bugün saat 16.00 sıralarında Bodrum'a döndü. Yaralı yolculardan ikisinin Selim Çaydanlı ve Utku Hasdemir olduğu öğrenildi. Bodrum Gemi Yanaşma İskelesi'nde yanaşan feribottaki 4 yaralı, burada hazır bekletilen ambulanslarla alınıp, Bodrum Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Diğer yolcular ise gümrük işlemlerinin ardından limandan kendi imkanlarıyla ayrıldı. Diğer iki feribotun da adadaki kalan yolcuları getirmesiyle, tahliye işlemininin tamamlanacağı bildirildi.

Türk turistler arasındaki Tunç Özer dün gece yaşadıklarını anlattı. Adaya dün feribotla geldiğini söyleyen Özer, "Gece 6.4 büyüklüğündeki depremle uyandık. Panikle aşağı koştuk, insanlar su geliyor diyerek üzerimize doğru koşuyorlardı. Biz de bir parka sığınarak geceyi orada geçirdik. Türk yetkililerle irtibata geçtik, şu an bizi alacağı söylenen bir tekneyi bekliyoruz" dedi.

'HERKESLE BİRLİKTE KAÇMAYA BAŞLADIK'

Adayı ziyaret eden Rıfat Gülaşar ise, "Sanıyorum saat 1’i 25 geçiyordu, çok şiddetli bir sallantı oldu. biz de herkesle birlikte kaçmaya başladık. sahil kenarında tsunami vardiye kaçmaya başladım. Depremin büyüklüğü konusunda çeşitli açıklamalar duyduk, sonrasinda ise iki kişinin öldüğünü, çok sayıda yaralının olduğunu duyduk. Şuan herkes ülkesine dönmek istiyoruz, biz de Bodruma dönmek istiyoruz." dedi.

'GECEYİ OTEL DIŞINDA GEÇİRDİK'

Yaşadıklarını anlatmakta güçlük çeken bi başka vatandaş ise, "Dün gece saat 1.30 sıralarında çok büyük bir sarsıntı oldu. Bulunduğumuz otelden dışarı çıktık ve geceyi otelin dışında geçirdik sonra da şu an bulunduğumuz yere geldik. birkaç Türk haberleşerek bir irtibat grubu kurduk. Sadece ilk ismini bildiğimizi Rodos Başkonsolosu Barış Bey ( Barış Kalkavan) bize yardımcı oldu ve polisle irtibate geçti. Polis pasaportlarımızı topladı ve şu an karakolda çıkış işlmelerimiz yapılıyor. Şimdi bizi Türkiye’ye geri götürecek katamaranı bekliyoruz." dedi.

A+ A-