Yarkadaş: Meclis Başkanı işkencecilere kol kanat gerdi

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "TBMM Başkanı İsmail Kahraman, işkencecilere kol kanat gerdi. İşkenceye ilişkin hiçbir sorumuz, ilgili makamlara ulaşmıyor" ifadesini kullandı.
Yayınlanma tarihi: 22 Temmuz 2017 Cumartesi, 16:10

[Haber görseli]

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, geri yolladığı soru önergelerine bir yenisini daha ekledi. Kahraman bu kez, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş'ın halka biber gazı sıkan ve bir gencin kolunu kıran polislere ilişkin sorusunu "özel yaşama giriyor" gerekçesiyle iade etti.

"KAHRAMAN NEYİ KORUYOR?"

Kahraman'ın tavrına tepki gösteren Barış Yarkadaş, geri yollanan soru önergesine konu olan gelişmeyi şöyle aktardı: "Ümraniye'nin Tepeüstü Mahallesi halkı, referandum öncesi kendilerine verilen tapu sözünün tutulmadığını belirterek sokağa çıktı. Referandumdan iki ay sonra, protesto gösterisi yaptı. Polis bu sırada halka biber gazı sıktı. CHP'li bir gencin de kolunu kırdı. Bu olaya ilişkin sorularımı Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle Meclis'e sundum."

11 Haziran 2017 tarihinde Ümraniye'nin Tepeüstü Mahallesi'nde halkın "Tapu sözünüzü tutun Sayın Cumhurbaşkanım" pankartıyla yürüdüğünü belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Polis, protesto gösterisini engellemek için halka biber gazı sıktı. Oradan geçerken müdahaleyi gören ve halka biber gazı sıkılmasına tepki gösteren CHP Ümraniye Gençlik Kolları Üyesi Yalçın Özdemir'in de kolunu kırdı. Ben de bu konuyu TBMM'ye taşıdım. Halka verilen sözlerin neden tutulmadığını sordum. Aynı önergede, kol kıran ve gaz sıkan polislere hangi işlemin yapılacağını gündeme getirdim. TBMM Başkanı Kahraman, bu soruları 'özel yaşama giriyor' gerekçesiyle geri yolladı. Kahraman'ın bu tavrı işkencecilere kol kanat germekten başka bir şey değildir. 'Tapuları niye vermediniz? Gencin kolunu kıranlara hangi işlemi yaptınız?' diye soruyoruz; 'Bu özel yaşama giriyor' diyerek sorumuzu geri yolluyor. Kahraman bunu adeta alışkanlık haline getirdi. Meclis, işkencenin de verilen sözlerin neden tutulmadığının hesabını da soramıyor."

'45 GÜNDÜR ÇALIŞAMIYOR'

Polis tarafından kolu kırılan Yalçın Özdemir'in yaklaşık 45 gündür çalışamadığını da belirten Yarkadaş, "Tapusunu isteyen halka destek veren 30 yaşındaki Yalçın'ın hakkını kim koruyacak? Yalçın Özdemir kime güvenecek?" diye konuştu.

'SAÇI YOLUNAN GENCİ SORMAK DA YASAK!'

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın gözaltına alındıktan sonra saçları yolunan Bergül Varan adlı gence ilişkin sorularını da aynı gerekçeyle geri yolladığını hatırlatan Yarkadaş, "İşkencenin üzerine gitmesi gereken Kahraman, tam tersini yapıyor" dedi.

'UTANÇ DOLU GÜNLERDEN GEÇİYORUZ'

TBMM Başkanı Kahraman'ın insan hakları ihlallerine ilişkin sorunları İnsan Hakları Komisyonu'na havale edip bu komisyonu çalıştırması gerektiğini de belirten Yarkadaş, "TBMM'yi tamamen işlevsizleştirmek ve Türkiye'yi tek adam rejimine teslim etmek için uğraşıyor. Yaşanan bu tablodan utanç duyuyorum. Utanç dolu günlerden geçiyoruz" ifadesini kullandı. CHP'li vekil, AKP'nin hiçbir zulmüne sessiz kalmayacaklarını da sözlerine ekledi.​

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Binali Yıldırım, Barış Yarkadaş, İsmail Kahraman