Turkcell ve Vodafone, LÖSEV bağışlarına engel mi getirdi? Vodafone'dan açıklama var

LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezer, Bakanlar Kurulu kararı ile 'kar amacı gütmeyen, kamu yararına çalışan kuruluşlar kapsamına alınan LÖSEV'e SMS yoluyla yapılan bağışlar konusunda Turkcell ve Vodafone'dan engel getirildiğini yazdı. Vodafone, konuyu kamuoyuna taşıyan gazetemize yaptığı açıklamada bağışlarda yaşanan sorunun bağışçıların 'Anahtar kelimeyi' yanlış yazmalarından kaynaklandığını, bağış işleminin sorunsuz şekilde devam ettiğini duyurdu.
Yayınlanma tarihi: 23 Temmuz 2017 Pazar, 10:36

[Haber görseli]

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) Başkanı Dr. Üstün Ezer, Turkcell ve Vodafone'nin LÖSEV'e SMS yoluyla bağışları engellediklerini yazdı.

Twitter hesabından açıklama yapan Dr. Üstün Ezer, "LÖSEV'in değerli dostları. Çocuklarımız için yaptığınız SMSbağışları Ne yazık ki @Turkcell ve @VodafoneTR tarafından Engellenmektedir. Çok Acı" ifadelerini paylaştı.

[Haber görseli]

VODAFONE'DAN AÇIKLAMA

Cumhuriyet.com.tr'nin Dr. Üstün Ezer'in iddiasını kamuoyuna taşıması üzerine Vodafone'dan Cumhuriyet'a yapılan yazılı açıklamada, sorunun BTK tarafından kısa bir süre önce getirilen 'Anahtar Kelime' zorunluluğundan kaynaklandığı vurgulandı. Vodafone, LÖSEV kampanyas hakkında bir engelleme söz konusu olmadığını, bağışçıların 'Anahhtar kelime'yi yanlış yazmalarından kaynaklı sorunların yaşandığı duyurdu.

Vodafone'dan yapılan açıklama şöyle:

"Bugün Cumhuriyet.com.tr sitesinde yer alan, “Turkcell ve Vodafone’dan LÖSEV bağışlarına engel!” başlıklı haberinize istinaden;

Vodafone Türkiye olarak IT ekibimizle yaptığımız inceleme çerçevesinde, servisimizin sağlıklı bir şekilde çalıştığı ve SMS alındığı görülmüştür. 1 SMS 10 TL şeklinde aktif olan servisimizde 23 Temmuz 2017 (Bugün) saat 13:00 itibariyle 2 SMS, 22 Temmuz 2017 tarihinde 13 SMS, 21 Temmuz 2017 tarihinde ise toplam 7 SMS alındığı görülmektedir.

Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz günlerde BTK tarafından ‘’Anahtar kelime‘’ zorunluluğu getirilmiştir. Sisteme girilen ‘’Anahtar kelime‘’ uymaz ise, aboneye uyarı gitmekte ve bağış alınmamaktadır. Sorunun bu ‘’Anahtar kelime‘lerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Birçok kurum ve kuruluştan birden fazla ‘’Anahtar kelime‘’ verilmiştir. ‘’Anahtar kelime‘’ belirtmeyenler için de standart olarak “bağış veya bagis” şeklinde bir keyword belirlenmiştir. LÖSEV’e bağış SMS’i atanların ‘’Anahtar kelime‘’ olarak bağış veya bagis kullanmamaları halinde, hatalı kelime yazdıkları uyarısı kendilerine gitmekte ve bağış alınmamaktadır."

KAMU YARARI GÖZETEN KURULUŞ

1998 yılından bu yana faaliyet gösteren LÖSEV, 17 Mayıs 2000 tarihli ve 2000/719 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile vergi muafiyeti tanınmış, kar amacı gütmeyen, kamu yararına çalışan kuruluşlar kapsamına alınmıştı.

YARDIM SMS'İNDEN ÜCRET KESİLMİŞTİ

LÖSEV'in 2014 yılında yaptığı "Bir Tüuğla da Sen Koy" kampanyası sırasında da Turkcell'in bağışçılardan SMS ücreti kesmesi abonelerin tepkisini çekmişti.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ