Figen Yüksekdağ'a 10 yıl hapis istemiyle yeni dava açıldı

Hakkında kesinleşen hapis cezası nedeniyle milletvekilliği ve parti üyeliği düşürülen eski HDP Van Milletvekili Figen Yüksekdağ hakkında, 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'suçu ve suçluyu övmek' suçlarından Van'da 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
DHA
Yayınlanma tarihi: 25 Temmuz 2017 Salı, 13:20

[Haber görseli]
Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, HDP Eş genel başkanıGigen Yüksekdağ'ın, kentte 9 Nisan 2016'da katıldığı HDP 1'inci Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmayla ilgili yürüttüğü soruşturma tamamlandı. Van 2'nci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Yüksekdağ'ın konuşmasında, çatışmalarda öldürülen PKK'lilere 'şehit' diyerek terör örgütünün propagandasını yaptığı, örgütün cebir ve şiddet içeren yöntemlerini meşru göstermeye çalıştığı belirtildi. Yüksekdağ hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'suçu ve suçluyu övmek' suçlarından 10 yıla kadar hapis cezası istendi.


İddianamede, sözde bağımsız bir devlet kurmaya yönelik hedefine ulaşmak için kullanılabileceği birden çok silahlı ve örgütlü elemanı bulunup terör eylemlerine başvuran PKK/KCK'nın, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında bir terör örgütü olduğu belirtilirken; Avrupa Konseyinde yayımlanan tüzükler, ABD'nin yabancı terörist organizasyonlar listesi, BM terörle mücadele kararları, AB, NATO gibi uluslararası kuruluşlar ve birçok devlet tarafından da PKK'nın terör örgütü olarak kabul edildiği anlatıldı.

"ŞEHİT DİYE NİTELENDİRDİ"

İddianamede, Yüksekdağ'ın halen başka bir suçtan dolayı tutuklu bulunduğu anımsatılırken, "Şüphelinin konuşması içeriğindeki sözlerle terör örgütü PKK mensuplarını 'şehit' diye nitelendirerek meşrulaştırmaya çalıştığı, işlediği suçtan dolayı örgüt mensuplarını alenen övdüğü konuşmanın yapıldığı yer ve zaman itibariyle kamu düzeni açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Ayrıca terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu söylemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapmıştır. Bu nedenlerle şüphelinin yargılamasının yapılarak, eylemine uyanı sevk maddeleri uyarınca cezalandırılması talep olunur" denildi.

A+ A-