Roboskili aileler: O bombalar adaleti de parçaladı

Roboski’de 28 Aralık 2011’de savaş uçakları tarafından bombalarak öldürülen 19’u çocuk 34 kişinin aileleri 2065 gündür adalet bekliyor.
Yayınlanma tarihi: 24 Ağustos 2017 Perşembe, 19:59

Roboski’de 28 Aralık 2011’de savaş uçakları tarafından bombalarak öldürülen 19’u çocuk 34 kişinin aileleri 2065 gündür adalet bekliyor.

Aileler her hafta olduğu gibi kaybettikleri yakınlarının mezarları başında yaptıkları basın açıklamasında adalet istedi. Aileler adına açıklamayı okuyan Veli Encü, “ 34 yakınımızı katledenler, bilerek ve planlı bir şekilde insanlık suçunu işleyen ve emir komuta zinciri içerisinde yargısız sorgusuz bombalama emrini gerçekleştiren kişilerin cezalandırılmaması Türkiye’de yargı ve adalet, iktidarın gücüyle ayaklar altına alınmış, haktan hukuktan ayrı bir şekilde adalet mekanizması çiğnenmiştir.

Bunlar yetmediği gibi yargı ve mahkemeler hükümetin emir talimatları ile bu ülkede yaşanan katliamlara, haksızlıklara ve hukuksuzluklara karşı mücadele edenleri, yazıp çizen gazetecileri, sivil toplum örgütlerini, aktivistleri, hak savunucularını, TBMM çatısı altında siyasi mücadelesini yürüten milletvekili Ferhat Encü’yü ve arkadaşlarını susturmak ve cezalandırmak için çalıştı. 34 yakınımızın katledilmesine ilişkin olarak bir tek kişi bile yargı önüne çıkarılmamış iken katliamda yakınlarını kaybeden Ferhat Encü tutuklanıyor ve 294 gündür cezaevinde tutuluyor. 28 Aralık’ın o kapkara gecesinde, 34 yakınımızın bedenlerini parçalayan o kocaman bombalar adaleti de parçaladı.Ve bu adaletsizlik, bu hukuksuzluk ve vicdansızlık bütün ülkeyi sarmış. Bizler, katliamlarınıza, adaletsizliklerinize ve baskılarınıza rağmen adaletten ve barıştan yana olmaya devam edeceğiz” denildi.

A+ A-