Deniz Gezmiş'in İdam Hükmü'nün müzayede ile satılması hakkında kardeşi Hamdi Gezmiş'ten açıklama

Türkiye devrimci hareketinin önde gelen isimlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın kesinleşen idam hükmü kararının yer aldığı evrak ve mahkeme tutanakları, kamuoyunun yoğun tepkisine rağmen bugün saat 13.00’te Pera Mezat Müzayedecilik tarafından Taksim’de düzenlenecek olan mezatta satışa sunuldu.

18 Kasım 2017 Cumartesi, 15:22


Deniz Gezmiş’in kardeşi Hamdi Gezmiş ise mahkeme tutanaklarının o dönem davayı takip eden çok sayıda kişide olduğunu söyleyerek, “Müzayedenin satışa çıkardığı kesinleşme şerhinin güvenilirliği konusunda ise bir şey söyleyemiyorum. Zaten bu konunun da bir önemi yok. Bu tarz belgeleri ticari meta konusu yapmak etik değil” dedi.

Ailelerin üzüntülerini artırmaktan başka bir şeye yaramayacaktır

Deniz Gezmiş Vakfı tarafından Pera Mezat Müzayedecilik’e bir yazı gönderildiğini aktaran Hamdi Gezmiş, “Gönderilen yazıda bu mahkeme tutanaklarının Deniz Gezmiş Vakfı için arşive değer bir evrak olmadığını, vakfımızda bu belgelerin orjinallerinin mevcut olduğunu, o dönemde bu davaları izleyenlerde de mahkeme tutanaklarının birer suretinin olabileceğini, bunun ticari meta olarak ortaya çıkarılmasının yanlış olduğunu, etik olmadığını bildirdik” diye konuştu. Pera Mezat Müzayedecilik’in bugünkü açık arttırmada, bu tutanakları geri çekip çekmeyeceğini bilmediğini aktaran Gezmiş, “Şu da bir gerçek ki birtakım insanlar para kazanacak diye aradan 45 yıl geçtikten sonra bu konuyla ilgili kamuoyunda gündem yaratmak, o ailelerin üzüntülerini artırmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Kamuoyunun neredeyse tamamı bu belgelerin satışa sunulmasının, ‘utanç verici bir rezillik olduğunu’ söyledi” ifadelerini kullandı.

Çok çirkin geliyor

Deniz Gezmiş ile aynı davadan yargılanan Hacı Tonak ise bu belgelerin orijinal, özgün olmadığını belirterek şunları söyledi: “Üzücü olan idam edilen üç genç insanın, böyle bir piyasaya, ticarete alet edilmesi. Bu bana çok çirkin geliyor. Birinin elinde bir belge varsa, bunu değerlendirmesi hakkıdır. Ama bu böyle bir olay için olmamalı.”


Pera Mezat Müzayedecilik ise yapılacak olan mezatın belgelerin satışından ziyade insanların bilgilendirmesi amaçlı yapılacak olan bir müzayede olduğunu söyledi. İlk olarak internet üzerinden 5 TL ile açık arttırmaya sunulan tutanaklar, dün akşam saatlerinde ise 20 bin TL’yi aştı.