Kapat
A+ A-

Malatya polisinden Alevilerin evlerinin kırmızı boyayla işaretlenmesiyle ilgili açıklama

Malatya'da, dün Alevi ailelerin yoğunlukta yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi'ndeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atılmasıyla ilgili Malatya polisi tarafından bir açıklama yapıldı.
DHA
Yayınlanma tarihi: 23 Kasım 2017 Perşembe, 14:11

[Haber görseli]

Emniyetten yapılan yazılı açıklamada, olay kınanarak faillerinin bulunması için başlatılan çalışmanın devam ettiği belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“22 Kasım 2017 Salı günü ilimiz Cemal Gürsel Mahallesi'nde yoğunlukla alevi vatandaşlarımızın yaşadığı bölgede bazı evlerin kapı ve duvarlarında gelişi güzel bir biçimde işaretleme yapıldığının ihbarının alınması üzerine olay yerine derhal ilgili ekiplerimiz sevk edilmiştir.

Olay yerine sevk edilen ekiplerimizin yapmış olduğu araştırmada; toplamda 13 adet evin dış kapı ve duvarlarında kırmızı renkte artı işaretlerinin bulunduğu tespit edilmiş ve ilgili tüm birimlerce olay mahallinde gerekli çalışmalara başlanmıştır. Olayın mağduru olan mahalle sakinleri ile temasa geçilip; olayın niteliği ve yapılan çalışmalar hakkında gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

Malatya ilimiz bulunduğu konum itibariyle ve tarihi süreç içerisinde her türlü dini, etnik, mezhebi vb. açılardan barış içerisinde birlikte yaşama tecrübesinin yaşandığı bir vilayetimizdir. Bu güne kadar muhtelif zamanlarda ve muhtelif karanlık güçler tarafından bir huzur ve barış içinde birlikte yaşama örneği olan şehrimiz, değişik provokasyonlara ve kışkırtmalara maruz bırakılmak istenmiştir.

Ancak insanımızın makul ve bu tür provokasyonlara prim vermeyen yapısı bir muhkem kale gibi bu art niyetli kişi ve kişilere hiçbir zaman fırsat vermemiştir. Geçmişte ilimizde ve başka illerde meydana gelen benzeri provokatif eylemlere bakıldığında esas amacın, toplumda tedirginlik oluşturmak ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik ederek kamplaşmalara zemin hazırlamak olduğu anlaşılmaktadır.

Her tür provokasyon denemesi sonrasında, İlimizin saygıdeğer Alevi dedelerinin her zaman devletimizin birliği ve Milletimizin huzurunun devamlılığı yönünde iradelerini beyan ettikleri bilinmekle, provokatörlerin amacına ulaşamayacağı aşikardır. Bugüne kadar ilimizde gerçekleşen benzer provokatif eylemler karşısında sağduyulu tutum sergileyen vatandaşlarımız ve sivil toplum örgütlerimizin, bugün yaşanılan provokatif eylemde de aynı sağduyulu tavrı sergileyeceğine inancımız tamdır. İl Emniyet Müdürlüğü olarak olayın faillerinin en kısa zamanda bulunup adalet önüne çıkartılması yönünde çalışmalar hızlı bir biçimde devam etmektedir.”

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇAKIR'DAN AÇIKLAMA

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atılan Alevi ailelerin yoğunlukta yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi'ni ziyaret etti.

Mahalle sakinleriyle görüşerek, benzer olaylara fırsat vermeyeceklerini vurgulayan Başkan Çakır, "Barış ortamımızı baltalamak isteyen birileri, çıkacaktır. Etrafımıza baktığımızda, birçok terör örgütü etrafımızı sarmış durumda. Birliğimizi sağlayacak olanlar, biziz. Bizim birliğimize, beraberliğimize bu tür eylemlerle gölge düşürmeye kimsenin hakkı yoktur. Biz, her zaman vatandaşlarımızın yanındayız. Bu tür olaylara da fırsat vermeyeceğiz.

Başta şehrül-emin olarak biz ve tabi ki adli ve idari birimlerimiz, güvenlik güçlerimiz bu işin mutlak takipçisi. İlimizde, her görüşten insanın bir araya gelip, yaşadığı barış ortamı hakim. Malatya, bir huzur kenti. Dolayısıyla bunu yapan ister akli dengesi bozuk olsun ister bir çocuk olsun isterse çok profesyonel bir eylemci olsun bunu yapanı kimse tasvip etmez. Herkes de gereken tepkisini koydu. Halkımızın tepkisini koyması, kenetlenmesi her şeyden önemli. Bunu da burada görmek, bizi mutlu etti. Art niyetli insanlara fırsat vermeyelim. Burada atılan çarpı, bize, şehrimize atılmış bir çarpı. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun."

Cemal Gürsel Mahallesi'nin muhtarı İmam Yıldız da ziyareti için Başkan Çakır’a teşekkür ederek, evlerin kapılarının boyayla işaretlenmesinin birlik ve beraberliklerini bozamayacağını söyledi. 

BİLGEN: ALEVİLERİN İŞYERLERİNİN İŞARETLENMESİ CİDDİYE ALINMALI

HDP'li Ayhan Bilgen, Alevilerin evlerinin işaretlenmesini de değerlendirerek bunun geçmişteki alevi katliamlarını hatırlattığını söyledi. Meselenin “kimi zihinsel özürlü şahıslara” yıkılmasının kaygı verici olduğunun altını çizen Bilgen, “Bu konuda ciddi bir soruşturma yapılmalıdır. Yoksa Alevileri tedirgin ederek yerlerinden sürülmeleri kabul edilebilir değil” dedi.


Faşizm yine sokakta... Malatya'da Alevilerin evlerine kırmızı boyayla çarpı işareti

HDP'li Müslüm Doğan: Alevilerin sağduyusu provokasyonu boşa çıkardı

CHP, Alevilerin kapılarının işaretlenmesine ilişkin açıklama yaptı

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ahmet Çakır, Cemal Gürsel, Müslüm Doğan, Ayhan Bilgen

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler