HDP'li İdris Baluken 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı

HDP Milletvekili İdris Baluken, tutuklu yargılandığı davadan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

04 Ocak 2018 Perşembe, 12:46

<video:625911>4 Kasım 2016’da gözaltına alınarak getirildiği Bingöl'de tutuklanan HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’in “örgüt üyeliği” iddiasıyla 14 aydır tutuklu yargılandığı davanın 7. duruşması Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Görülen davada Baluken’e 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

KEMALBAY'DAN TEPKİ: HUKUK KATLEDİLDİ

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’in 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasını hukukun katledilmesi olarak değerlendirdi.

HDP Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, HDP, Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’in bugün Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasını MYK üyeleri ve milletvekilleriyle takip etti. Baluken’e, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’, ‘toplantı gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etme’ suçlarından 16 yıl 8 ay hapis cezası verilmesinin ardından kararı değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, “İdris Baluken’in bu cezaları hak etmek için ne yaptığını söylemek gerekirse, HDP’nin grup başkanvekilliğini yaptı, en kıymetli milletvekillerinden biri olarak siyasi faaliyet yaptı. 6 milyon iradesini Meclis’te temsil etti” dedi.

Kararı hukukun katledilmesi olarak niteleyen Kemalbay, “Bu ceza demokrasi ve barış mücadelesine duyulan bir öfkedir. Hukukun sopa olarak kullanılmasıdır. Daha önce mahkeme heyetinin oy birliğiyle tahliye dilmişti. Ancak sonradan savcı yasada yeri olmadığı halde itiraz etmişti. Sonradan çıkarılan 696 sayılı KHK bunu yasalaştırmak içindir. Biz İdris Baluken’in yanındayız. Bu karar hukuki değil siyasidir” dedi.