A+ A-

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: Bu yıl TEOG olmayacak

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, ''Bu yıl TEOG olmayacak, adrese dayalı yerleştirme, eve en yakın okul sistemini dikkate alarak ve diğer belirlediğimiz hususlarla birlikte öğrencilerimizi yerleştireceğiz'' dedi.
Yayınlanma tarihi: 14 Şubat 2018 Çarşamba, 13:21

[Haber görseli]

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Bu yıl TEOG olmayacak, adrese dayalı yerleştirme, eve en yakın okul sistemini dikkate alarak ve diğer belirlediğimiz hususlarla birlikte öğrencilerimizi yerleştireceğiz" dedi. Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), ortaöğretime yeni geçiş sisteminin 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla ortaöğretim kurumlarına yerleşecek tüm öğrencileri kapsadığı bildirildi.


Bakanlıktan, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili bilgilendirme yapıldı.
Yönetmelikteki düzenlemelerin ortaöğretime başlayan öğrencilere ilişkin olacağı anlatılan bilgilendirmede, yönetmeliğin geçici maddesinde yer alan yerleştirme, nakil ve geçişlere ilişkin hükümlerin 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla ortaöğretim kurumlarına yerleşen, yani 9'uncu sınıfa başlayacak öğrencileri kapsadığı, halihazırda öğrenimlerine devam eden öğrencilerin nakil ve geçişlerinin ise bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yürürlükte olan yönetmelik hükümlerine göre yürütüleceği belirtildi.

Bu konuya ilişkin yönetmelikte yer alan ifadenin açık olmasına rağmen bazı internet haber sitelerinde kamuoyunu yanıltacak şekilde "TEOG'un kaldırılmadığı, bu yıl da uygulanacağı ve bu yıl 8'inci sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencileri kapsamadığı" şeklinde gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanıltıcı haberlerin yer aldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

'KILAVUZ ÇALIŞMASINA BAŞLANDI

TEOG'un yerini alacak sistem MEB raporunda
"Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sistemi, adı geçen yönetmelik hükümleri ile yeniden düzenlenmiş olup, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı sonunda ortaokul ve imam hatip ortaokulunun 8'inci sınıfını tamamlayacak ve 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla ortaöğretim kurumlarına yerleşecek tüm öğrencileri kapsamaktadır. Ortaöğretime yeni geçiş, Bakanlığımızın kamuoyu ile paylaştığı şekilde 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla uygulanacaktır. Buna ilişkin kılavuz hazırlama çalışmasına başlanmış olup, tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacaktır."

'FIRSAT EŞİTLİĞİ TEMELİNDE EĞİTİM VERMEYE ÇALIŞIYORUZ'
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım Başbakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılayı tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen '81 il 81 Anaokulu' projesi kapsamında Sivas'ın Suşehri ilçesinde yapımı tamamlanan Şehit Kemal Yıldırım Anaokulu'nun açılışına katıldı. Bakan Yılmaz ve Semiha Yıldırım okulun açılış programına katılmak üzere Erzincan'dan karayolu ile ilçeye geldi.


Açılış törenine Bakan Yılmaz ve Semiha Yıldırım'ın yanı sıra Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Suşehri Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, Suşehri Belediye Başkanı Fazlı Yüksel, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, Başbakan Binali Yıldırım'ın kardeşi, İstanbul Kızılay Şube Başkanı İlhami Yıldırım ve vatandaşlar katıldı. Semiha Yıldırım'ın Çanakkale Savaşı şehidi dedesinin adının verildiği okulun açılış programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Bakan Yılmaz proje kapsamında 16'ncı okulun Suşehri'nde açıldığını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. Türkiye'nin en büyük zenginliğinin beşeri sermayesi olduğunu söyleyen Bakan Yılmaz şöyle konuştu:


"Beşeri sermayeyi değerli kılan da eğitimdir. Milli Eğitim Bakanlığı olarak eğitim çağında herkese kişilik getirme kabiliyetlerini en üst düzeye çıkaracak fırsat eşitliği temelinde eğitim vermeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizin iletişim becerisi yüksek, takım çalışmasına uyumlu, eleştirel ve analitik düşüncelere sahip kişiler olmasını istiyoruz. Bu amaca uygun eğitim, Türkiye'nin bilgi ekonomisinde geçişi içinde demokrasinin gelişmesi için de gereklidir. Bugün Milli Eğitim Bakanlığı olarak 65 bin okulumuzda 1 milyondan fazla öğretmenimizle 18 milyon yakın öğrencimize eğitim vermekteyiz. Kaliteli bir eğitim için öncelikle eğitim altyapısının tamamlanması gerekir. Kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlarından birisi derslik başına düşen öğrenci sayısını makbule tutmaktır. Bunun için ne yapmak lazım. Yeni derslikler yapmak lazım. 282 bin üzerinde yeni derslik yaptık, derslik başına düşen öğrenci sayısı 36 iken 24'e düştü ortaöğretimde. Bu sayı 30'dan 23'e düştü. Allah nasip ederse ikili eğitimi 2019 yılın sonuna kadar ortadan kaldıracağız."

'58 BİN DERSLİĞE İHTİYACIMIZ VAR'
Bakan Yılmaz, ikili eğitimin kaldırılması için 58 bin dersliğe ihtiyaç olduğunu ifade ederek, "Şu anda 47 bin dersliğin inşaatı devam ediyor. 2019 yılının sonunda Türkiye'nin her tarafında ikili eğitim ortadan kalkacak ve evlatlarımıza daha kaliteli daha nitelikli bir eğitim vereceğiz. Kaliteli bir eğitim için olmazsa olmazlardan birisi eğitimin teknoloji ile buluşturulması veya bir başka deyimle teknolojinin eğitimde kullanılması lazım. Bunun için de biz Fatih Projesi'ni başlattık. 431 üzerindeki okulumuzu akıllı tahtalar ile donattık. Tablet bilgisayarları öğretmenlerimize ve öğrencilerimize dağıttık. Önümüzdeki dönemde meslek okullarını özel eğitim okullarını ve ilkokulları da kapsama alarak Fatih Projesi'ni genişleteceğiz" dedi.


'HER OKULA BİR ŞEHİDİMİZİN ADINI VERECEĞİZ'
Başbakan Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım ise her okula bir şehidin ismini vereceklerini, bu okula da Çanakkale şehidi dedesinin adının verildiğini belirterek, şöyle konuştu:


"Şu anda sınırlarımızın güvenliğini sağlamak da olan Zeytin Dalı Operasyonu'nda görev alan güvenlik güçlerimizin Rabbim yardımcıları olsun. Görevlerini başarıyla tamamlayıp bir an önce sağ salim dönmeleri için dua ediyoruz. Onlar, büyük fedakarlıklarla bu millete hizmet ederek çocuklarımızın güvenle okullarına gidebilmelerini sağlıyorlar. Bunlardan yetişecek gençlerimizin de gelecekte ülkemize en güzel şekilde hizmet edeceklerine inanıyorum." Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz ve Semiha Yıldırım, diğer il protokol üyeleri ile okulun açılışını gerçekleştirdi.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Binali Yıldırım, İsmet Yılmaz

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler