A+ A-

Emniyet’ten silah kaçırma: Al sana FETÖ ile mücadele

Gaziantep Emniyeti’nde, başta FETÖ olmak üzere 32 soruşturmada ele geçirilen 50 tabanca, 5 uzun namlulu silah, 13 şarjör, 1000’i aşkın fişek ile 30 cep telefonu ve 7 bilgisayarın bir polis tarafından iki yıl boyunca parça parça bürodan çıkarılarak satıldığı anlaşıldı. Polis ile silahları satın alan kişinin gece çuvalla çıkışı tespit edildi. 4 polis tutuklandı.
Yayınlanma tarihi: 24 Nisan 2018 Salı, 09:06

[Haber görseli]Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki skandal, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alınan S. adlı bir kadına ait iki cep telefonu ve bir bilgisayarın Emniyet’te kaybolması üzerine ortaya çıktı.

5 BİN LİRA TEKLİF ETTİ

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre polis memuru Hüseyin Yüksek, cihazların kaybolmuş olabileceğini ileri sürerek kadına 5 bin TL ödeme yaptı. Kadının şikâyeti üzerine Yüksek’in de içinde bulunduğu şebeke açığa çıkmış oldu. Hüseyin Yüksek’in Aralık 2016’dan beri başta FETÖ olmak üzere çeşitli operasyonlarda ele geçirilen silah, bilgisayar ve cep telefonlarını şubeden çıkartarak sattığı belirlendi. Yüksek’in de aralarında olduğu 4 polis tutuklandı.

TEFECİNİN ELİNE DÜŞMÜŞ

Hüseyin Yüksek ifadesinde, Serkan Şimşek adlı tefeciden 20 bin TL borç aldığını, borcun faiziyle 40 bin TL’ye çıkması üzerine kendisine senet imzalatıldığını iddia etti. Yüksek, şöyle devam etti: “Para aradım ancak kimseden alamadım. Ben de 2006’nın sonlarında şubemizce olaylardan alınan bir Browning marka tabancayı belime takarak şubeden çıkardım, 4 bin TL’ye sattım. İlk çıkardığım silah budur.”

Hüseyin Yüksek, iki hafta sonra tefecinin tekrar para istediğini, yardım talep ettiği Vakkas Taş’ın “Para bulamam” dediğini ileri sürerek, “Ona tanıdığım bir şahsın bir yerden ucuz silah getireceğini, silahları satabilirsek tefecinin borcunu ödeyebileceğimi söyledim. ‘Tamam getir’ dedi. Browning marka tabancayı Vakkas’a verdim. 3 bin 500 TL’yi borcuma karşılık Şimşek’e verdim” diye konuştu. Şubede başka silahların da kaybolduğunu anlatan Yüksek, “Büroda silahlar kayboluyordu ancak hiç kimse bu durumu sorgulamıyordu. Bu durumu hiç kimsenin fark etmemesi imkânsızdır” iddiasında bulundu.
Sanık polis Yüksek, Taş’a bir Ruger, üç She, bir Kalaşnikof, üç Walter, 12 Glock, bir Astra, bir Beratta, bir markasını bilmediği silah, üç dört kurusıkıdan bozma olmak üzere 27 silah sattığını, 60 bin TL aldığını anlattı. Yüksek, dört kişiye toplam 46 silah satıp 120 bin TL aldığını kabul etti.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler