Kapat
A+ A-

‘Cemaat listesi’ kelle aldı

Anayasa Mahkemesi’nde cemaatçi personelin listesini hazırladığı öne sürülen raportör Sincan Adliyesi’ne gönderildi. Ancak hükümet bu atamanın önünü kesti, Turabi Adalet Bakanlığı’na yönetici yapıldı. Adalet Bakanı, Haşim Kılıç’ın eşinin akrabasını ise bakanlıktan sürdü.
Yayınlanma tarihi: 22 Temmuz 2014 Salı, 05:02

[Haber görseli]

17 Aralık operasyonu sonrası devlet kurumlarında yaşanan hükümet-cemaat gerilimi Anayasa Mahkemesi’ne sıçradı. Yüksek mahkemede raportör olarak görev yapan Selami Turabi’nin, kurumdaki “Fethullahçılar listesini” Başkan Haşim Kılıç’a sunduğu iddia edildi. Haşim Kılıç’ın bu duruma tepki gösterdiği belirtilirken liste olayından sonra Turabi Sincan Hâkimliği’ne gönderildi. Bu olay üzerine raportörlerle bir toplantı yapan Kılıç’ın “Ben personelin çalışmasına bakarım, düşüncesine değil” diyerek uyarıda bulunduğu dile getirildi. Söz konusu listenin MİT tarafından mı, yoksa bizzat Turabi tarafından mı hazırlandığı bilinmiyor. MİT’in yargıda cemaatçi hâkim ve savcıların listesini yaptığı ve HSYK’nin kararnamelerde bunları kullandığı biliniyor.

Öte yandan Kılıç’ın bu hamlesine ise hükümetten yanıt gecikmedi. Sincan Hâkimliği’ne gönderilmeyen Turabi, Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı yapıldı. Buna karşılık Kılıç’ın eşinin akrabası olduğu öğrenilen Kamber Ayık ise Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Kanunlar Genel Müdür Yardımcılığı’ndan alınarak tenzili rutbe ile Danıştay Tetkik Hâkimliği’ne atandı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler