İnce'den İhsanoğlu çağrısı: Başta ben de itiraz ettim ama...

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Mudanya ilçesinde düzenlenen nokta mitinginde, "'Ben solcu adamım, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu beğenmiyorum' diyebilirsin. Solcular seçsin diye yapmadık zaten. Daha geniş bir yelpaze olsun diye yaptık" dedi.

23 Temmuz 2014 Çarşamba, 10:19

Muharrem İnce Mudanya ilçesi Mütareke Meydanında düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti. Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili konuşan İnce, başta kendisinin de Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığına karşı çıktığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"BAŞTA BEN DE İTİRAZ ETTİM AMA..."

"Türkiye'nin önünü açmak, ufkunu geliştirmek, Türkiye'ye huzur getirmek, birliği, dirliği sağlamak elimizde. Sağa sola bakmadan, 'Ben solcu adamım, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu beğenmiyorum' diyebilirsin. Solcular seçsin diye yapmadık zaten. Daha geniş bir yelpaze olsun diye yaptık. Baştan ben de itiraz ettim ama Türkiye'nin kurtuluşu bu, bunu yapmaya mecburuz."

Seçimlerde herkesin oyunu kullanması gerektiğinin altını çizen İnce, bu seçimin, 'geçerli oyların seçimi' olacağını söyledi.

İnce şöyle devam etti:

"OY PUSULASINA ATATÜRK YAZACAĞIM DİYOR..."

"Önümüzde bir fırsat var. O fırsat 10 Ağustos. Hep birlikte ama bakın sahilden sandığa gitmeyip, sonra da Cumhuriyetçi kesilmek yok. Cumhuriyeti çok seviyoruz ama şezlongu daha çok seviyoruz galiba. Bu seçim bazıları, 'Ben sandığa gideceğim, oy pusulasının üzerine Atatürk yazacağım' diyor. Çocukça bir şey. Recep Tayyip Erdoğan'ın üzerine bas mührü daha iyi. İptal edilen her oy, geçersiz her oy Recep Tayyip Erdoğan'a yazılır. Çünkü geçerli oyların yarısından bir fazlasını almak gerekir. Ak Parti seçmeni sandığa büyük bir çoğunlukla gidecek mi? Gidecek. Katılım ne kadar çok olursa Recep Tayyip Erdoğan'ın seçilmesi o kadar zorlaşacaktır. Katılım düşerse onun seçilmesi kolaylaşacaktır. Yani bu seçim geçerli oyların seçimi olacak. Onun için çocukça, 'Hepsine basacağım, üzerine Atatürk yazacağım' bunlar cahillerin işidir. Aklı başında insanın bunları yapmaması gerek."

İnce son olarak Emniyet'teki operasyona da değindi. İnce konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bugün polise operasyon yapılıyor. Cemaatçi, paralelci diye. Sen daha dün 'Polis destan yazdı' diye meydanlarda anlatmadın mı? 'Cemaate ne istedikler de vermedik?' diyen sen değil misin? Bugün 'İnlerine gireceğiz' diyorsun. Biz bu ülkede her zaman yoksulun, mağdurun, ezilenin, garibanın yanında olacağız."

İnce'nin mitingine CHP Bursa İl Başkanı Metin Çelik, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, CHP Mudanya İlçe Başkanı Selahattin Avcı ve vatandaşlar katıldı.