Urfa TEM'de işkence iddiası: Elektrik verip dövdüler

İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi Başkanı ve avukat İlhan Öngör, kardeşi Mahmut Öngör’ün Şanlıurfa’da Terörle Mücadele Şubesi’nde işkence gördüğü iddiasıyla Şanlıurfa İHD’ye başvurdu. Öngör, kardeşine elektrik verme, falakaya yatırma, kaba dayak atma gibi fiziki işkenceler yapıldığını, sol elini kullanamadığını söyledi. Öngör suç duyurusunda bulundu.

Yayınlanma: 03.12.2017 - 22:20
Abone Ol google-news

İnsan hakları savunucu, Avukat İlhan Öngör, Şanlıurfa’da 11 günlük gözaltı sürecinden sonra tutuklanan ve bir süre sonra “ek ifadesi” alınacağı gerekçesiyle yeniden TEM Şube’ye götürülen kardeşi Mahmut Öngör’ün işkence gördüğünü belirterek, İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurdu.

Kendisi de İHD Adana Şube Eşbaşkanı olan Avukat Öngör; kardeşine karşı elektrik verme, falakaya yatırma, kaba dayak atma gibi fiziki işkenceler yapıldığını, sol elini bileğinden itibaren kullanamadığını, burnunun yaralar içinde olduğunu, vücudunun değişik yerlerinde yara izleri olduğunu, talep etmelerine karşın kardeşinin hastaneye sevk edilerek muayane edilmediğini kaydetti. İddiaları ciddi bularak araştırma yapan İHD, Mahmut Öngör ile emniyette görüştükten sonra sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İHD Şanlıurfa Şubesi’ne başvuran Avukat İlhan Öngör, kardeşi Mahmut Öngör’in TEM Şube’de işkence gördüğünü bildirdi. İlhan Öngör’ün başvurusuna göre, Mahmut Öngör, 12 Kasım 2017 tarihinde Şanlıurfa Terörle Mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltı, ilk 3 gün boyunca aileye haber verilmedi. Ağabey İlhan Öngör, kardeşinin bu üç gün boyunca işkence gördüğünü kaydetti. 11 günlük gözaltı sürecinden sonra Öngör, Şanlıurfa Sulh Ceza Hakimliği tarafından tuklanarak cezaevine konuldu. Mahmut Öngör, bir hafta sonra 28 Kasım akşam vakti tutuklu bulunduğu cezaevinden TEM polislerince alınarak, yeniden emniyete getirildi. Savcılık emri ile “ek ifadesinin” alınacağı bildirilen Öngör’ün emniyete getirilmesi 2 gün boyunca ailesine bildirilmedi.

1 Aralık günü kardeşi ile TEM Şube’nde görüşme olanağı bulan Avukat İlhan Öngör, İHD’ye yaptığı başvuruda kardeşinin durumunu şöyle anlattı: “Kardeşime elektrik verme, falakaya yatırma, kaba dayak vb. fiziki işkenceler yapıldı. Sol elini bileğinden itibaren kullanamıyor. Burnu yaralar içinde ve vücudunun değişik yerlerinde yara izleri var. Sol kasığının üstünde aşırı yoğunluklu morarma ve siyahlaşma mevcut. Yara elektrik verme ile yapılan işkence izlerine benziyor. Konuşmakta güçlük çekiyor ve tüm vücudu titriyor. Polis gözetiminde görüşme yapıldığı için kardeşim rahatça konuşamadı. Konuşmaya çalıştığı anda da dişleri titredi ve yaraların acısından dolayı konuşamadı. Yoğun olarak da hakaret ve psikolojik şiddete maruz kaldı. Kardeşime emniyetteki ifadesinde daha önceki gözaltısında susma hakkını kullandığı gerekçesi ile işkence yapıldı. Buna karşılık kardeşim doktora götürülmedi. Halen gözaltı işlemi ve işkence devam ediyor.”

 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler