Vogue'tan 18 yaş altı manken yasağı

Vogue dergisi, moda dünyasına harekete geçirecek bir karar aldı. Dergi bünyesinde bundan sonra 18 yaş altındaki mankenler görünmeyecek.

cumhuriyet.com.tr
19 Ağustos 2018 Pazar, 18:07Amerika Birleşik Devletleri merkezli aylık moda dergisi Vogue ve yayıncı kuruluşu Condé Nast, bundan böyle sayfalarında 18 yaş altı modellere yer vermeyeceğini duyurdu.

Vogue ve yayıncı kuruluşu Condé Nast, bundan böyle sayfalarında 18 yaş altı modellere yer vermeyeceğini duyurdu. Dergi ayrıca sektördeki diğer kuruluşlara çağrıda bulunarak aynı adımı onların da atmasını istedi. Vogue’un kararı Perşembe günü yayınlanan “Moda dünyası neden 18 yaş üstü model standardına bağlı kalmalı?” başlıklı makalede verildi.

uronews’ten Mustafa Bağ’ın haberine göre, derginin yazarlarından Maya Singer, köşesinde şu ifadelere yer verdi:

“Kariyer yapmak isteyen ancak kontrolü tümüyle elinde olmayan 18 yaş altı çocukların eşsiz savunmasızlığının bilinmesi, farkında olunması ve kötüye kullanımın çok yaygın olduğu bir ortamda, etik kuralları gereği, on sekiz yaşın altındaki hiçbir modelin fotoğrafı editoryal anlamda kullanılmayacak.

Singer, Vogue dergisinin “çekici yetişkinler” olarak tanımlanan reşit olmayan mankenlerin giydirilmesi ve sunumuyla ilgili daha önce yaşanan bir sorunun parçası olduğunu da kabul etti: “Artık bitti.. Bizim için, okurlarımız için ve bu sayfalarda görünmek adına yarışan genç modeller için doğru değil. Geçmişi yeniden yazamayız ama gelecek adına çok daha güzel şeyler yapabiliriz.”

‘DOMİNO ETKİSİ YARATABİLİR’

Sektörün öncülerinden Vogue’un söz konusu adımının domino etkisi yaratabileceği belirtiliyor. Bu arada moda dünyasına yıllardır 16 yaşın altındaki modellerin kullanılmaması için çağrıda bulunan Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi (CFDA), bir açıklama daha yaparak, tasarımcılara 18 yaş üstü modellerle çalışmaları talebinde bulundu. CFDA CEO’su Vogue’a verdiği mülakatta, “Genç modeller gelişim dönemindeler. Bu çalışmanın baskılarıyla başa çıkmak için gereken güven, güç, deneyim ve olgunluğa ulaşmamış olabilirler” sözleriyle modelleri bunalıma sürükleyen sürece dikkati çekti.

Diğer yandan aralarında Naomi Campbell, Adwoa Aboah ve Natalia Vodianova gibi dünyaca ünlü simaların olduğu DNA Model Ajansı ve yine Adriana Lima, Kendall Jenner ve Willow Smith’in de boy gösterdiği The Society Management Model Ajansı da Kuzey Amerika’daki sunumlarda artık 18 yaş altı mankenlerle çalışmayacağını duyurdu.