Yayıncılardan yeni kooperatif

İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’dan 14 yayınevinin kurucu ortağı olduğu Yayıncılar Kooperatifi, kuruluşunu sosyal medya hesaplarından duyurdu.

07 Temmuz 2019 Pazar, 22:15
Abone Ol google-news

İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakırdan 14 yayınevinin bir araya gelerek kurduğu Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP), “Orta ve küçük ölçekli yayınevlerinin, yaşanan sorunlar karşısında bilinçli bir araya gelişidir” diyerek yola çıktığını duyurdu. Açıklamada “İçinde bulunduğumuz sektörün hem ekonomik, hem de yayıncı olmaktan kaynaklı zorluklarını aşmanın çaresini dayanışma ve paylaşmakta görüyoruz” diyen yayınevleri ve yayıncılar arasında Ayrıntı Yayınları, Bulut Yayınları, Doğu Kitap, Kalkedon Yayınevi, Lis Yayınevi, NotaBene Yayınları, Ozan Yayıncılık, Pan Yayımevi, Su Yayınevi, Tekin Yayınevi, Telgrafhane Yayınları, Varlık Yayınları, Yar Yayınları ve Yordam Kitap yer alıyor.

‘Güç birliği ve dayanışma’
Açıklamalarında neden bir araya geldiklerine değinen YAYKOOP, ekonomik ve politik sorunların yanına, sansür gibi keyfi uygulamaların da eklendiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Bir yandan ülkenin içinde olduğu ekonomik kriz, diğer yandan sektörün acımasız rekabet koşulları, temel uğraş alanı kitap üretimi olan yayıncıların görev ve sorumluluklarını yerine getirmesini zorlaştırmıştır. Ancak bu olumsuz koşullar yayıncıların kendi çözümlerini üretmesini de beraberinde getirmiş, güç birliği ve dayanışma çabaları, kooperatifleşme düşüncesinin hayata geçirilmesi fikrini oluşturmuştur.”

‘Ayakta kalabilmek zorlaşıyor’
Toplumun eğitim ve kültür hayatında önemli bir yeri olan yayıncılığın, büyük çaba ve özveri gerektiren bir faaliyet alanı olduğunu belirten YAYKOOP, “Neden kooperatif” sorusunu ise şöyle açıkladı: “Parçası olmaktan onur duyduğumuz yayıncılık mesleğini yürütmek, hiçbir dönemde kolay olmadı. Ancak içinden geçtiğimiz süreçte özellikle küçük ve orta ölçekli yayınevleri için ayakta kalabilmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Kooperatif, bu zorlukları ortak çabayla, dayanışmayla, imece ile aşmak için oluşturulmuş güçlü bir ortaklıktır; ekonomik, sosyal ve kültürel alanda sorunları aşmanın en doğru örgütlenme modelidir; bir arada olmanın sağladığı daha geniş olanaklarla, üretim, dağıtım, tanıtım, satış ve sergileme alanlarındaki sorunları aşmanın en iyi aracıdır.”

Neler Yapılacak?
Yayıncıların mesleki ve ekonomik kazanımları lehinde söz sahibi olmayı, edindiği birikim ve deneyimi başta kendi sektörü olmak üzere, toplumun tüm kesimleri ile paylaşmayı ilke edinerek, bu anlayışını ortaklarından aldığı güçle sürdürme hedefi güden YAYKOOP, bu kapsamda yapacaklarını şu sözlerle ifade etti: “Üretim ve dağıtım zincirlerinde yer alan diğer aktörlerle ilkeli, hakkaniyetli, eşit bir ilişkiyi esas alacaktır. Asıl amacı iyi kitap üretmek, bu kitapların en etkin şekilde tanıtımını ve dağıtımını sağlamak, olabilecek en uygun bedellerle okurlara ulaştırmaktır. Bunu yaparken yazarın, çevirmenin, yayıncının, dağıtımcının ve kitapçının içinde yer aldığı bu zincirin işlevli ve vazgeçilmez halkaları olduğunun bilinciyle davranacaktır. YAYKOOP, yazarın ve çevirmenin olduğu kadar okurun da güvencesidir. Okurun nitelikli düşünce, kültür ve sanat ürünlerine rahatça ve en uygun bedelle erişimi için koşulları yaratmakla yükümlendirmiştir kendisini. Yazar ile okur arasında köprüdür. YAYKOOP, “çok satar”ın yanında “az satar”ın, büyük yayınevinin yanında küçük yayınevini de gözetecek, çoksesli, renkli bir yayın yelpazesinin güvencesi olacaktır.”
Yayıncılar Kooperatifi aynı zamanda tüm yayınevlerine bir araya gelme çağrısı yaptı. l Kültür Servisi