Sandık krize endeksli

Kahramanmaraş’ta seçim CHP adayı Öztunç ile AKP adayı Güngör arasında geçecek. Ekonomik kriz CHP’ye ilgiyi artırmış durumda.
Yayınlanma tarihi: 25 Mart 2019 Pazartesi, 12:19

[Haber görseli]

1980’li yıllarda Turgut Özal döneminde başlayan teşviklerle tekstilde önemli yatırımlarının yapıldığı Kahramanmaraş, AKP’li yıllarda ise Hidro Elektirik Santralları (HES) yatırımları ile öne çıktı. Kahramanmaraş, sağ seçmenin yoğun olduğu illerden. Sosyal yardımlardaki artış kenti AKP’nin oy deposu konumuna getirdi. CHP’deki gerilemeyi, en iyi üç milletvekilliği alırken bu gün 1 vekilliği zor kazanır duruma düşmesi anlatıyor.

[Haber görseli]

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP adına kentten milletvekili seçilen Ali Öztunç, AKP ve MHP’nin Cumhur İttifakı adına bürokrat kökenli Hayrettin Güngör yarışacak. Seçim de Öztunç ve Güngör arasında geçecek gibi. Türkiye genelinde yaşanan ekonomik krizin etkileri Kahramanmaraş’ta da hissedilir durumda. Krizin yarattığı durum CHP adayı Öztunç’a yönelik ilgiliyi arttırmış durumda. CHP İl Başkanı Esat Şengül, en az 11 ilçenin 7’sinde başarılı olacaklarını ve büyükşehirde kazanacaklarını söylüyor.

Öztunç ise kendisine yönelik ilgiyi, çalışkan, dürüst politika ile yalansız seçim çalışmalarına bağlıyor. Öztunç, kentte neredeyse çalmadık kapı bırakmadı. “İnsanlar yanımıza gelerek, AK Partiliyim, ya da MHP’liyim, ama bu kez şahsına oy vereceğim diyor. Yerel seçimlerin milletvekillİği seçimlerinden farklı olduğunun farkında vatandaş. Projelerimi beğeniyorlar aktif olmamı, çalışkanlığımı beğeniyorlar. Ama esnafta bir korku var. Kulağıma eğilerek merak etme bu kez oyum sende diyor. Güzel bir hava var” diyor. Öztunç, kendisine yönelik karalama kampanyaları için de AKP adayı Hayrettin Güngör’ün böyle bir komplo içinde olmayacağını söylüyor. Maraşlılar kadar partililer açısından da sürpriz bir isim olan AKP’nin adayı Hayrettin Güngör. Ankara’da bürokrasi içerisinde yer almış, son olarak “Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreterliği” bir isim. Belediyecilik konusunda bir hayli deneyimli. İsmi açıklanır açıklanmaz çalışmalara başlayan Güngör, kısa zaman içerisinde kendisini Maraşlı’ya sevdirdi. Güngör, ilçe ilçe dolaşıyor ancak merakla beklenen projelerini seçime az bir zaman kala açıkladı. Bu kadar borç yükü altında bir belediyeye kim seçilirse zaten ilerde zor ve çetin günlerle karşılaşacağı şimdiden söylenenler arasında.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Turgut Özal