Arşivden çık Sadece arşivdeki haberler görüntüleniyor.
Tümünü göster Favorileriniz görüntüleniyor.
Arşivde herhangi bir kayıt yok. Bu alanda olmasını istediğiniz haberleri daha sonra okumak için kaydettiğiniz haberlerden "arşive ekle" butonuyla ekleyebilirsiniz.
Kayıtlı haber bulunamadı. Daha sonradan okumak istediğiniz haber ve köşe yazılarını cumhuriyet.com.tr 'deki haber ve köşe yazısı sayfalarından buraya ekleyebilirsiniz.
Uğur Mumcu töreninde Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a sert MİT eleştirisi Haber görseli CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın Biz belediye başkan adaylarını belirlerken Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan, Emniyet'in istihbaratından bilgi alıyoruz' sözünü anımsatarak "Bir siyasal partinin belediye başkan adaylarının şu ya da bu şekilde sorgulanması devletin önemli kurumlarının görevi midir? Siz Uğur Mumcu'nun katillerini bulmuyorsunuz ama devletin istihbarat örgütlerini başka bir amaçla kullanıyorsunuz" dedi. Demokrasi gelişmiş bir ülkede kalemini eğmeyen, kalemini dik tutan, onurlu, korkuya boyun eğmeyen, baskıya boyun eğmeyen Uğur Mumcu ve onun gibi pek çok düşünür katledildi ve bu katillerin bulunması gerekirdi. Ama bu yapılmadı. Siyasal iktidarlar görevlerini yerine getirmediler. Üzgünüz. Gerçekteten de anlatırken ifade ederken büyük zorluk çekiyorum. Bir ülkenin tepe konumundaki yöneticisi 'Biz belediye başkan adaylarını belirlerken Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan, Emniyet'in istihbaratından bilgi alıyoruz' diyor. Eğer siz bu devleti adaletle yönetecekseniz o istihbarat örgütlerini katillerin yakalanması için seferber etmeniz gerekirdi. Kalemini eğmeyen bükmeyen insanların katillerinin yakalanması için seferber etmeniz gerekirdi. Bir siyasal partinin belediye başkan adaylarının şu ya da bu şekilde sorgulanması devletin önemli kurumlarının görevi midir? Nasıl bir Türkiye'de yaşıyoruz biz. Nasıl bir devlette yaşıyoruz biz. Bir istihbarat devleti mi burası? Bir aile şirketi mi yönetiyoruz biz? Uğur Mumcu bütün dünyanın önünde saygıyla eğildiği bir gazeteci. Kalemini dik tutan, ülkesinin bağımsızlığı için mücadele eden... Haksızlığa direnen bir kişi. Ve siz onun katillerini bulmuyorsunuz ama devletin istihbarat örgütlerini başka bir amaçla kullanıyorsunuz. "
24 Ocak 2019 Perşembe
Cumhuriyet E-gazete Abonelerine Özel

Bu sayfada; cumhuriyet.com.tr 'de dilediğiniz haber ve köşe yazılarını kaydedebilir, daha sonra vaktiniz olduğunda okuyabilirsiniz.

Giriş yapmak için Cumhuriyet Arşivi 'ndeki hesabınızı kullanabilirsiniz. Abonelik seçenekleri için tıklayınız.