Köşe Yazısı

A+ A-

Bu mantıkla zor!

21 Ağustos 2019 Çarşamba

Ligimiz başladı. Avrupa’da da başladı. Sadece yabancı transferine ağırlık veren ve sözde hâlâ futbolcu ile giderileceği sanılan bir görüntü biraz samimi futbol bilincini rahatsız ediyor! Korkarım bu gidişten ders almayanlar tribünleri de yakında kaybedecek. Her alandaki değişimi futbola yansıtırken sadece yabancı transferi ve bu ortamı yürütenlerin aşırılıkları ellerinde patlayacak! Havaya saçılan dövizler iflas boyutundaki kulüplerimizi batırırken yakın gelecekte fanatikler dahi bu futboldan kaçacaklar!
Haftanın iki mağlubu Galatasaray ve Beşiktaş olurken kimse darılmasın ama şimdiden ligin en zayıf takımı olmaya namzet kadrosuna 5 gol atan Fenerbahçe’de de umduğumuzu bulamadık!
Arabesk futbol saçmalığına son vermezsek ve onları iyi yönettiğini sananlar hatalarını görmezlerse batıyoruz futbolda. Hem de sahada oynanan (oynanamayan) tüm bütünlüğüyle! Her şeyin gözden geçirilmesi gerekli. Hem artık sadece hakemlere saldırarak gerçeği balçıkla veya birkaç yıldızı sönmüş futbolcu ile örtemeyeceksiniz. İleri futbol ülkeleri endüstriyel olarak aynı zamanda aracılarla bizleri sömürürken futbolun yabancısı fakir Afrika’dan verdikleri eğitimle taşıdıkları gençlerle de hayranlık yaratıyorlar! Ruanda, Burkino Faso, Nijerya ve daha birçok haritada yerini bilmediğimiz (!) ülkelerin futbolcuları ile üst düzey liglerde tribünlere kendini alkışlatıyorlar. Bizler ise yandaşı olduğumuz fanatik yapımızla kazanmanın sadece futbolcu almakla giderileceğini sanıyoruz. Peki ülkemizin gençleri ne oluyor? Umutsuz ve geçmiş futbol başarılarını dahi bilmeden birkaç kişi dışında neredeler? Yolları mı kapalı yoksa! Cevabı içinde bir soru bu! 13 yaşında Zeytinburnu altyapısından Galatasaray’a Adnan Polat ile kazandırılan 38’lik Emre, Fenerbahçe’de önemli bir başarı gösterecek dönüş yapıyorsa bunda bir mantık ve eğitim hatası var demektir. Siz elime gelen medya ve sahada eğitim verdiğim başarılı bazı gençlerin bir anda başka alemin içinde olmak zorunda kalışlarının farkında olamayabilirsiniz! Ama endüstriyel futbol çarkına teslim olunca gerçek ile istenilenin farkı onları da güçsüzleştiriyor!
Futbolumuz, ileri ülkeler ile ilgimiz kadar seviye kazanmalıdır. Bunun yolu prensipli ve gerçekçi futbol oynama vitrininden geçer. Rekabet iyi futbol olmalıdır! Yarışma şekli böyle özendirilmeli bilinçli taraftar ve hedef seçilmelidir! Bu yıl da böyle geçer dersek neleri kaybettiğimizin muhasebesini yapamayız! Kimseyi hedef almadan sadece hatırlatıyorum! Bu mantık ile zor yerdeyiz!

Tümü Adnan Dinçer - Son yazıları

Uyarıyoruz ama! 18 Eylül 2019 Çar
Harakiri 15 Eylül 2019 Paz
Nostalji kaosu ! 11 Eylül 2019 Çar

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Adnan Polat