Köşe Yazısı

A+ A-

Şimdi Anladınız mı Laikliğin Anlamını?

12 Haziran 2012 Salı
\n\n\n

Kürtaj krizinde bulvarları dolduran o büyük kalabalığın arasına karışan ama yıllardır izlediğimiz Atatürkçü-laik çizgiyi küçümseyen, Türkiyeye dayatılan rejim krizini görmezden gelen o zavallıliberallere soruyorum... Hani tek tip pankartlarıyla caddeleri dolduran, sözde demokrasi şampiyonluğuna soyunmuş ve sözcüleri kamuoyunu yönlendiren, o çok iddialı gruba... Nihayet 18. yumruğu yedikten sonra anladınız mı o alay ettiğiniz laikliğin ve -sizin deyiminizle- laikçilerinne işe yaradığını? Biraz pahalı geçiyor eğitim süreciniz!

\n

Beyoğlunda akşamüstleri Atatürkçü gazeteleri sokmadığınız cafelerinizde buluşup içkinizi yudumlarken, Kemalistlerin yüzyıl üstünden suçlarını sayardınız. Şimdi oralar kebapçı oldu! Düşünce özgürlüğütürban üzerinden savunurdunuz. Şimdi ana muhalefetin de marifetleriyle türban sorunu bitti. Sonuç mu? Basılmamış kitaplar toplatıldı, tuttuğunuz gazeteciler içeri alındı. Onda bile uyanmadınız, neredeyse Yanlış isimleri aldınız, onlar size yakındı, diğerleri gibi darbeci (!) değildiler, buna benzer hatalarla Ergenekon davası başkalarına malzeme oluşturuyordemeye yüzünüz vardı. Çünkü yaşam gücünüzün nereden kaynaklandığını anlayamayacak kadar sığdınız. Atatürkçü aydınlar saldırıya uğradığında görmezden geldiniz. Başka Atatürkçü sanatçılar Twitter krizlerinde tezgâha alındıklarında ideolojik düşmanlığınızı kusup, o da hak etmiştiye getirdiniz. İşiniz gücünüz 1923 Cumhuriyetini yargılayıp günümüz Atatürkçülerini çapsız göstermekti. Tam anlamıyla alttan almaya çalışırken, alabora oldunuz! Siz hâlâ radikal gazetelerinizin düşünce sayfalarında namahremden girip, ceberut Kemalist devletten çıkarken, gözlerinizin önünde, başka gerçek gazeteciler işten attırıldı. “Parasız eğitim isteme cüreti gösteren (!) örgütçü (!!) gençler, aylarca hapis yattıktan sonra şimdi yıllarca cezaevine atılma tehlikesi yaşıyorlar! Tiyatroların nefesi kesiliyor, heykeller cadı avından nasibini alıyor, internet sansürümüz Çin gibi. Ve bu ortaçağ uzantılarının ortasında hâlâ sorsanız uyum içinde Avrupaya giriyoruz(!). En trajikomiğini de biliyorsunuz! Aranızdan bazıları, kullanım tarihi geçince diskalifiye edildiler, Star oldum derken, evde bamya ayıklamaya kaldılar!

\n

Şimdi anladınız mı referandumda neden hayır dediğimizi? Şimdi anladınız mı bu ortaçağ kararlarını taşıyabileceğiniz tek bir bağımsız mahkeme bile kalmamasının dramını? Sanmıyorum sevgili liboşlar! Demokrasinin, Cumhuriyet değerleri ile nasıl iç içe geçtiğini anlamanız için acı bedelleri belki kadınların değil, sizin ödemeniz gerekecek.

\n

Bu yeni saldırı çerçevesinde, çeşitli sözde tutucu-muhafazakâr, özde ise tam tersine doğanın düzeninin tam karşıtı cehalet yüklü erkek egemen kesimin baskılarıyla, kadınların en temel hakları ayaklar altına alınıyor. Kürtaj ve sezaryenle başlayan sapkınlık, zinanın suç ilan edilme çabasından ayrılamaz. Çünkü tüm bu karanlıkçıların ortak noktaları belli: Kadın-erkek arasında özgür ilişkiye, flörte, aşka, cinselliğe, kahkahaya, hatta diyaloğa düşmanlar. Kadının bacak arasında gördükleri, ama ihale dağıtımlarında, Deniz Fenerlerinde aramadıkları namusu, işlerine geldiğinde kadının dizleri veya bir saç telinde de aramayı alışkanlık haline getirmiş, ortaçağ insanları bunlar. Alkole, sanata, sinemaya, erotizme, heykellere, özgür yazarlara, edebiyata, tiyatroya kökten düşmanlar!

\n

Sevgili kadınlarımız bu furyada töre-namus(suzluk)cinayetleri ve dayakları ile zaten her gün boğuşurken, şimdi de vücutları üzerindeki egemenlikleri yok edilmek isteniyor. Anlaşılan onlara bırakılmak istenen tek özgürlük, bu dünyayı fırsatını buldukları anda terk etme özgürlüğü! Ortaçağı artık kitaplardan öğrenmeye gerek yok, gazetelerden takip edin!

\n

Ana muhalefet partisi liderimiz de bu vesileyle -maalesef- kendisinin de röportajlarda küçümsediği laikliğin ve savunucusu statükocuların(!) ne işe yaradığını artık anlasın. Demek politika yalnız ekonomi ve yolsuzluk soruşturması değilmiş! Aman içkiyi savunmayalım, bizi alkolik zannederler, şimdi erotik heykelleri savunmayalım bizi sapık zannederler, şimdi zinayı savunmayalım bizi ahlaksız zannederler siyasetlerinin iflasıdır bu!

\n

Dünyaya örnek olacak şekilde, haklarına en erken kavuşmuş olan Türk kadınları, şimdi sahaya inerek değil, sahadan ayrılmayarak geleceklerine ve özgürlüklerine sahip çıkmaya mecburlar! Yanlarında olacağız.

\n\n