Köşe Yazısı

A+ A-
Hüsnü Mahalli

‘Bilinçli bir davranış Türkiye risk aldı’

25 Kasım 2015 Çarşamba

Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi bilinçli bir davranış. Bunun 3 tane ana nedeni var. Birincisi 4-5 gündür hükümet ve medya Türk toplumunu bu olaya hazırladı. Milliyetçi duygular kabartırılırken liberaller, demokratlar, solcular da bu oyuna geldi.

[Haber görseli]Bayır Bucak Türkleri sözü kamuoyu hazırlandıktan sonra devamında Rus uçağı düşürüldü ve milliyetçilik duyguları tavan yaptı. İkinci olay ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Paul Selva’nın Ankara’ya gelecek olması. Üçüncüsü ise Lavrov’un Türkiye ziyaretinin öncesinde olması. Bu üç unsur tesadüf olamaz. 30 Eylül’den bu yana Rus uçakları zaten o bölgede uçuyor. İlk günlerde de Türkiye sınırları ihlal edildi ve Ruslar özür diledi. 5 gündür de zaten operasyon sürüyor. Bu olaydan sonra Putin’in “Terör işbirlikçileri tarafından sırtımızdan bıçaklandık” sözleri ile sessiz kalmayacağını anlıyoruz.

Sonuçlarını göreceğiz

Bundan sonra Türkiye’ye verilen gazı mı keser, Rusya’daki Türkleri mi kovar yoksa Türk uçaklarına misilleme mi yapar göreceğiz. Putin sessiz kalmayacağının sinyalini G-20 zirvesinde yaptığı açıklama ile belli etmişti. Türkiye tek başına mı yoksa ABD ile birlikte mi Rusların sabrını test ediyor göreceğiz. Türkiye ciddi bir risk almıştır. Türkiye’nin bu girişimi Suudi Arabistan’da muhalif liderlerin belirleyeceği heyetin Viyana’da Esad ile yapacağı görüşme öncesinde yapılması Uluslararası diplomaside Türkiye savaş istiyor ve Suriye’deki çözümü engellemeye yönelik bir girişim olarak algılanıyor.

Hüsnü Mahalli - Son yazıları

‘Bilinçli bir davranış Türkiye risk aldı’ 25 Kasım 2015 Çar