Köşe Yazısı

A+ A-

Yanıtını Arayan Soru...

13 Temmuz 2013 Cumartesi

Nice kayıplarla ve yoklukta var edilen çabalarla kurulmuş olduğu için, içime sinmese de ivedilikle yanıtlanması gereken sorunun şu olduğunu düşünüyorum.
“Türkiye Cumhuriyeti, devlet olmaktan çıkıyor mu?”

\n

***

\n

AKP’nin dile getirdiği başarılara temmuz ayının bu sıcak günlerinde kar yağıyor olması, Cumhuriyet’in bugüne kadar yazıp çizdiklerini de doğruluyor.
Özlemle andığımız
İlhan Selçuk’un “Yine haklı çıktık” yargısını “keşke çıkmasaydık” dercesine söylediğini de unutmamak gerek.
Çünkü Türkiye’nin geriye değil, ileriye gitmeye gereksinimi var.

\n

***

\n

AKP’nin en sanal övünmelerinden biri “Dönemlerinde faili meçhul ölümler olmamasıydı”.
Gezi Parkı Direnişi’nden dolayı İstanbul’da, Ankara’da, Eskişehir’de polisin hedef gözeterek attığı biber gazı fişekleriyle, tekmeler ve coplarla saldırılar sonunda yaşamlarını yitiren gençlerle ilgili soruşturma faili meçhuller üzerinde sürüyor.
Ne büyük rastlantıdır ki, Eskişehir’de aralarında sivil polislerin de bulunduğu ileri sürülen cop ve beysbol sopalı saldırganlarla ilgili görüntüler yok. Bilirkişiler saldırının başlamasını izleyen 18-20 dakikalık görüntünün silinmiş olduğunu söylüyorlar.
Yurtdışındaki görevinden ifade vermek için dönen subayı
“kaçar” diye tutuklayan yargı, palalı saldırganı “kaçmaz” diye salıveriyor ve saldırgan Fas’a kaçıyor...
Bir başka ölümcül saldırı sırasında, kayıttaki objektifin yönü değiştiriliyor; ekrana ağaçlar, kuşlar geliyor.
Masum gençlerin ve sivil toplum örgütü yöneticilerinin üstüne yıkılmaya çalışılan vandallığın, devlet görevlileri tarafından kurgulandığını gözlerden saklama çabası, asıl gerçeğin ortaya çıkmasını önleyemiyor.
Yaşamlarını yitiren gençler için sıradan bir başsağlığı dilemeyi bırakın, devlet görevlisi rütbeli polisin düşerek ölmesi sonrasında bile ağızları bıçak açmıyor. Çünkü Gezi Direnişi’ni lanetlemek gerekiyor.
Her yanlışını başkalarına fatura etmekte uzmanlaşmış olan iktidarın, Gezi Direnişi sürecindeki yaklaşımı ve gerekçeleri kimileri için de inandırıcı olmaktan hızla çıkıyor.

\n

***

\n

Bir anda, Silivri davalarının soruşturma aşamasında yaşanan bilgi kirliliği hortlayıverdi. Çıkarları AKP iktidarı ile örtüşen çevreler, iktidarın ülke yönetimindeki ayıbını örtmek için sanal teröristler yaratmak amacıyla ellerinden geleni artlarına koymuyorlar.
Taksim Alanı’nda polis korumasıyla gerçekleştirilen 5 yıldızlı iftarın ortaya koyduğu rezalet övülüyor, halkın kendi iftarlıklarıyla oluşturulan
“yeryüzü iftarı” yerden yere vuruluyor.
Ekonomide, uzmanların geleceğini günler önce haber verdikleri kötü gidişi,
“faiz lobisi” gibi saçma ve sanal bir nedene bağlama çabaları da onca araştırma-soruşturmaya karşın fos çıkıyor.

\n

***

\n

Bize, insanlara şeytanın tuzak kurduğu, o nedenle de dikkatli olunması öğretilmişti.
Ama öğrendik ki Allah da (hâşâ) tuzak kurarmış.
Sözün bittiği yerdeyiz...

\n