Köşe Yazısı

A+ A-
Cüneyt Arcayürek

Dün-Önceki Gün...

5 Ağustos 2013 Pazartesi

Dün: Silivri’de kararlar açıklandı:


Özeti

Havada bulut,

Cumhuriyet-i Recebbiye’de

Adaleti

Unut!

***

Önceki gün:

Yüksek Askeri Şûra kararları açıklandı.

Yandaş gazetelere göre sivil iradenin zaferiydi kararlar.

CNN Türk, NTV gibi TV kanalları kararları yorumsuz yansıttı.

Pek çok gazete de bu yönde kullandı haberi.

Kimi gazeteler birazcık yorum kokan, ama gereken yorumu yapmayan başlık ve haberlerle kararları, “YAŞ’ ta sürpriz” diye duyurdular.

Sürpriz dedikleri, cumhuriyet tarihiyle yaşıt kurumsal teamüllerin; RTE ve Köşk’ün dayatmalarıyla, olası ve artık söz konusu olmayan darbe korkusuyla vehimden kaynaklanan dayatmaların sonucu çarpıldığı ortaya çıktı.

Medya bu sonucu tek satır eleştirmedi.

***

Oysa; KK Komutanlığı’na TSK teamülleri gereği kıdemliyle Jandarma Komutanı Bekir Kalyoncu gelecekti.

Şûra’nın ilk gününden itibaren Org. Kalyoncu’ya RTE’nin sıcak bakmadığını işleyen haberler salındı piyasaya.

Org. Kalyoncu’nun KK Komutanı olmasına; a) 2006 tarihli bir belgede Karargâh Evleri yöneticileri arasında adının geçmesi, b) PKK’nin çekilme sürecinde Jandarma faaliyet raporuna yazdığı “ülke bütünlüğünün parçalanmasına yönelik tehditlerin içte ve dışta artan yoğunlukta güç kazanma çabası karşısında iç güvenliğin sağlanması ve koruması öncelik kazanmıştır” ifadesi engel teşkil etti ve…

...yanlız Kalyoncu Paşa’nın değil, onu emekliye ayıran karardan sonra teamüller gereği KK Komutanlığı’na gelmesi gereken sıradaki iki kara orgeneralinin; Servet Yörük ile Yalçın Ataman’n da önü kesildi.

Bu sıralar atlandı. RTE iktidarı, iki yıl sonra Genelkurmay Başkanı olacak Org. Hulusi Akar’ı KK Komutanlığı’na atadı.

Herhalde iktidar Hürriyet’te temsilci Metehan Demir’in hükümet kararlarını onaylayan, okşayan mutat analizlerinden birini içeren yazısındaki, Hulusi Paşa’nın “seri karar alma” özelliğini dikkate alarak atamayı gerçekleştirmiş olmalı.

RTE iktidarını saran olası darbe korkusu; TSK’nin gözde general ve amirallerle yüksek rütbeli subayların Ergenekon ve Balyoz davalarında, 2007-2008’lerde içeri atılmasıyla gün ışığına çıktı.

YAŞ’taki son kararlar ile -şimdilik- noktalandı.

Oysa tarihe:

İkinci başkanlığa, KK Komutanlığı’na ve nihayet Genelkurmay Başkanlığı’na bizzat atadığı…

…birlikte yıllarca çalıştığı Genelkurmay Başkanı Org. İlter Başbuğ’u; kendinden habersiz,TSK karargâh ve bünyesinde hükümeti devirmeye yönelik gizli bir terör örgütü kurmakla suçlanmasına ses çıkarmayan bir Başbakan olarak adını yazdıran bir Başbakandır RTE!

***

Demokratik bir ülkeye yaraşmayan bu olaylar, gelişmeler; Ergenekon, Balyoz gibi davalar… Gezi Parkı eylemlerini, bizi de Mısır’a benzetecekler kuşkusu ve kafasından bir türlü atamadığı olası bir darbe korkusuyla, ne ki kanlı polis müdahaleleriyle engellendiğinden etkilenmiş görünmediği yetmiyormuş gibi…

…Silivri karar duruşmasını ailelerin bile izlemesini engelleyen faşist son önlemler karşısında medyamız hâlâ bu ülkede…

…askeri vesayet yerine RTE’nin sivil vesayeti bütün kurallarının uygulandığını yazamıyorsa, kuşku yok…

…RTE’nin demokrasiye sevdalı, bu yola baş koyduğunu kanıtlamak amacıyla beyaz kefen giymeye hazır olduğunu içeren gün aşırı yinelediği söylemleri de elbette bu ülkede yutan da yok, bunların beş paralık değeri de!

Tümü Cüneyt Arcayürek - Son yazıları

Viraj ustası 10 Mayıs 2015 Paz
Ya sen nesin? 9 Mayıs 2015 Cmt
Anlamaz 8 Mayıs 2015 Cum