Köşe Yazısı

A+ A-
Çiğdem Toker

‘Açık kullan, açık kullan!’

11 Ocak 2017 Çarşamba

Gizli oylama, anayasa değişikliğinde zorunlu usül.
(Merak eden anayasa madde 175’e bakabilir. )
Gizli olması gereken oylamanın açık yapılması anayasa ihlali. Net.
Dr. Kerem Altıparmak’ın tek tweet’te anlattığı gibi:
“Gizli oy kullanma milletvekilinin vazgeçebileceği bir kişisel hak değil. Oylamanın geçerliliğini sağlayan bir yükümlülük. Bu oylama geçersiz.”

***

Pazartesi gecesi TBMM Genel Kurulu’ndaki anayasa değişiklik teklifi oylaması, kendini bu ülkenin eşit ve özgür yurttaşı hissetmek isteyen herkeste, utanç ve öfke duygusunu aynı anda yaşatan görüntülere sahne oldu.
Zarfa atmadıkları oy pusulasını “parti komiseri” konumundaki milletvekillerine göğüslerini gere gere gösteren AKP’li vekillerin hali, getirilmek istenen sistemde bizi bekleyenlerin işaretiydi.
Gizli oy kuralının göstere göstere ihlali anlamına gelen bu görüntüleri -sınırlı düzeyde kanallar hariç- kitlesel televizyonlar yayımla(ya)madı.

***

Videolar ana muhalefet partisinin sosyal medya hesaplarından akıyordu.
İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ı aradım.
CHP’nin gazetecilikten gelen milletvekilleri, aralarında işbölümü yapmış.
Kayıtları bir havuzda topladıklarını Anayasa Mahkemesi’ne yapacakları iptal başvurusunda belge olarak sunulacağını söyledi.

***

Sağlık Bakanı 80 milyonluk Türkiye’nin sağlık politikalarından sorumlu.
Bakanlığına bütçeden, yani vergilerimizden 5.7 milyar TL ödenek ayrıldı.
Bu ödeneğin amiri konumundaki Akdağ, gizli olması gereken anayasa teklifi oyunu açık kullandı.
Ve bu ihlali, Genel Kurul salonunda, o an o noktada duran herkesin görebileceği biçimde yaptı. CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş “Suç işliyorsun” diye tepki gösterdi.
Bakan Akdağ’ın cevabı;
“Hadi lan! Suç işliyorum seni ne ilgilendiriyor? Sana mı soracağım” oldu.

***

İzmir Milletvekili Tuncay Özkan oy kullanmak üzere kabine girdi.
Birden sırtında bir el, kulağında bir ses hissetti.
Sırtına vuran el, öbür kabinlerin kapalı duran perdesini hızla açıyor ve bir yandan “Açık kullan, açık kullan. Niye açık kullanmıyorsunuz” diyordu.
Tuncay Özkan arkasını döndüğünde AKP’li milletvekili gördü. Ve kendisini de AKP’li zanneden milletvekilini göstererek bağırmaya başladı:
“Başkan başkan, burada müdahale ediliyor, müdahale” diye bağırdı.
Ortalık karıştı. Perdeyi açan milletvekilini, korumaya çalışan bir AKP’li “Yalan söylüyorsun” derken diğeri “İstediği şekilde kullanır, sana ne ya” dedi.
AKP Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz’ün pusulasını kendisini kayıt altına alan bir AKP’liye gösterdiği fotoğraf da, bu rahat rahat yapılan ihlallerin ibretlik nitelikte başka bir belgesi.
CHP’li İlhan Cihaner, kendisi ve diğer arkadaşlarının tanık olduğu ilk oylamadaki ihlalleri, gece yazılı bir tutanağa aktararak Grup Başkanvekili kanalıyla, başkanlık divanına iletti. Tek adam rejimini daha başında anayasa ihlaliyle dayatan bu teklif paketi, belli ki benzer görüntülere önümüzdeki iki hafta boyunca daha çok sahne olacak.
Tek adam rejiminde ısrar, ekonomiye ağır bir fatura çıkarıyor. Anayasanın gözümüzün içine baka baka bizzat bakanlarınız tarafından ihlal edildiği ortamda, kurdaki yükselmenin hâlâ “dış mihrakların oyunu” filan diye anlatılması gerçekten gülünç oluyor.
Biliyorsunuz Merkez Bankası dolara müdahale edebilir ama sadece dolara.
İtibara değil.

Tümü Çiğdem Toker - Son yazıları

‘Türkiye düşmanları’ kim? 18 Nisan 2018 Çar
Bütçe ulaştırma projelerine akıyor 17 Nisan 2018 Sal
EPDK’yi tebrik ediyoruz 15 Nisan 2018 Paz

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

İlhan Cihaner, Barış Yarkadaş