ABB'den belediyenin resmi amblemine ilişkin açıklama: Halka sorulması teklif edilecek

Ankara Büyükşehir Belediyesince (ABB), belediyenin resmi ambleminin belirlenmesi konusunda kararın yarışmayla halka bırakılması için Belediye Meclisi'ndeki siyasi parti gruplarına teklifte bulunulacağı duyuruldu.

Yayınlanma: 29.04.2024 - 16:34
ABB'den belediyenin resmi amblemine ilişkin açıklama: Halka sorulması teklif edilecek
Abone Ol google-news

ABB tarafından belediyenin resmi ambleminin değişimine ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, 31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından sosyal medyadan ve 153 çağrı merkezinden yurttaşların amblem değişimi için yoğun başvuru yaptıkları belirtildi.

Belediye Meclisi’nce tanıtıcı amblem belirlenmesinde salt çoğunluk, mevcut amblemin değiştirilmesinde ise 3’te 2 çoğunluk arandığına dikkat çekilen açıklamada, “ABB Meclisi'nde CHP Grubu 3'te 2 çoğunluğu sağlayamamakta ve tek başına amblem değiştirme kararı alamamaktadır. Bu nedenle yönetimimiz, ABB Meclisindeki siyasi parti gruplarına yeni bir amblem belirlenmesi konusunda kararın bir yarışmayla Ankara halkına bırakılması teklifinde bulunacaktır” denildi. 

ABB’nin önceki başkanı AKP’li Melih Gökçek tarafından 2011’de yaşama geçirilen mevcut amblemde, Atakule’ye eklenmiş iki minare ile hilâl ve beş yıldız yer alıyor. Hilalin üst kısmında da Ankara Kalesi figürleri bulunuyor. Amblem, kullanıma girdiği dönemde Ankara 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilerek üzerinde çok küçük değişiklikler yapılmasıyla birlikte yeniden Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçmesiyle gündeme gelmişti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler