Avukat İsmail Çakmak, Halil Konakcı'ya soruşturma dahi açmayan savcı Vahit Özcan'ı şikâyet etti

Avukat İsmail Sami Çakmak; kadınları hedef alan imam Halil Konakcı hakkındaki suç duyurusuna “işleme konulmama” kararı veren ve kararı kişisel bilgileriyle birlikte Diyanet’e gönderen Cumhuriyet Savcısı Vahit Özcan’ı şikâyet etti. Savcının “görevini kötüye kullandığını” belirten Çakmak, “Anayasaya tümüyle bağlı olmak ve ona uymak zorunda. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyup kollamakla yükümlüdür” dedi.

Yayınlanma: 26.11.2022 - 02:00
Abone Ol google-news

Cumhuriyet; 30 Ekim’de, kadınları “Kadın erkek eşitliği tamamen yalan. Namazını kıldırt hanımına, başını örttür. Sokaklar kasap dükkanı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor” diyen imam Halil Konakcı hakkındaki suç duyurusuna “işleme konulmama” kararı verildiğini gündeme getirdi.

Avukat Çakmak, kararı veren savcı Özcan’ı “anayasaya aykırı davrandığı” gerekçesiyle başsavcılığa şikâyet etti. Şikâyet dilekçesinde yalnızca adı ve soyadı olmasına karşın karara adı ve soyadının yanı sıra anne ve baba adının, doğum tarihinin ve açık adresinin eklendiğini aktaran Çakmak, “Yetkili mercileri ihbarcı veya şikâyetçinin kimlik bilgilerini gizli tutmak zorundadır” hükmüne karşın bu bilgiler ile birlikte kararın bir örneğinin Diyanet’e gönderildiğini kaydetti.

Çakmak, şikâyeti “korktuğu için değil, yasaların katledilmemesi gerektiğine inandığı için yaptığını” belirterek, “Savcı, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir cumhuriyet savcısıdır, Diyanet’in savcısı değildir. Diyanet’in ihbarcılıkla, muhbirlikle görevlendirilmiş bir memuruymuş gibi işlem yaptığı için şikâyet edilmektedir” dedi.

(İsmail Sami Çakmak)

‘ANAYASAYA BAĞLI OLMALI’

“İşleme konulmama kararı”nın kendisine “takipsizlik” yazılı bir zarf ile tebliğ edildiğine dikkat çeken Çakmak, savcının soruşturma izni istemeyerek “görevini savsadığını ve kötüye kullandığını”, ayrıca dilekçenin dikkate alınması için gerekli tüm şartları karşıladığını aktardı.

Çakmak, “Kendisi cumhuriyet savcısıdır. Diyanet’in bilgi verme memuru, muhbiri gibi hareket edemez. Anayasaya tümüyle bağlı olmak ve ona uymak zorundadır. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyup kollamakla yükümlü ve görevlidir” dedi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler