Bahçeli rest çekmişti: AKP'den 'CHP ile ittifak' açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik canlı yayında MHP lideri Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği 'AKP-CHP' ittifakı sorusunu yanıtladı. Çelik, "CHP ile ittifak kurmayacağız" dedi.

Yayınlanma: 14.06.2024 - 21:30
Bahçeli rest çekmişti: AKP'den 'CHP ile ittifak' açıklaması
Abone Ol google-news

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Habertürk kanalında Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtladı.

İttifak tartışmalarına yanıt veren Ömer Çelik, "CHP ile ittifak kurmayacağız. Ne AK Parti AK Parti olmaktan çıkacak, ne CHP CHP olmaktan çıkacak. Ne biz politikalarımızı savunmaktan vazgeçeceğiz, ne onlar bizi eleştirmekten vazgeçecek, ne de bir ittifak kuracağız" ifadelerini kullandı.

Ömer Çelik'in konuşmasından satır başlıkları şöyle:

- CHP'nin siyasetle ilgili tartışmaları sistemle ilgili tartışmaları rejim tartışmasına döndürme gibi kötü bir siyasi huyu var. Bu da askeri darbelerle, vesayetle, muhtıralarla yürüdüğünde çok maliyeti arttıran bir şey oldu. Biz zaten bu maliyete karşı çıktığımız için dedik ki demokratikleşsin. Tam 15 yıl boyunca bütün cümlelerin üstünde kurduğumuz cümle neydi? Sivil siyasetin üstünlüğü. Çünkü bu sorunları çözmesi gereken sivil siyaset

"SİZ AKP'YE GELDİĞİNİZ SUÇ MERKEZİNE Mİ GELMİŞ OLDUNUZ"

- Bir diyalog süreci olmuş, buyurmuşsunuz AK Parti Genel Merkezi'ne gelmişsiniz, biz de bundan gayet memnuniyet duyduğumuzu açıklamışız. Cumhurbaşkanımız, AK Parti genel başkanı olarak iade-i ziyarette bulunmuş. Bundan hemen sonra  Cumhur ittifakı birleşenlerine, AK Parti ve MHP'ye suç ortağı ifadesinin kullanılmasının ne siyasi nezaketle ilgisi var ne siyasi idrakle ilgisi var. O zaman siz AK Parti Genel Merkezi'ne geldiğinizde bir suç merkezine mi gelmiş oldunuz?

AKŞENER GÖRÜŞMESİ

- Sayın Akşener ile Sayın Cumhurbaşkanımızın ne konuştuğu Cumhurbaşkanımızın takdiri. Sayın Akşener genel başkan iken randevu isteseydi bu randevu verilirdi. Siyasi nezaketi korumak ve kişisel haklara saygı duymak zorundayız. Sayın Akşener ne açıklamışsa ona riayet etmek lazım. Bütün bunları birleştirip tablo çıkarmaya çalışmak, bağlamının dışında yüksek anlamlar yüklemeye çalışmak siyasette doğru sonuçlar vermez

ABDULLAH GÜL'ÜN SİYASETE DÖNECEĞİ İDDİASI

- Sayın Abdullah Gül ile diyalogları hiç kesilmedi. Gençlik yıllarından beri arkadaşlar. Çok önemli görevlerde bulunmuştu. Deneyimli bir devlet adamıdır. Zaman zaman bir araya geldiklerini, sohbet ettiklerini biliyoruz. Abdullah Bey hepimizin saygı duyduğu bir büyüğümüz. Partimizin kurucularından. Beraber yürüdükleri bir yol var. O hukuk her türlü siyasi tartışmanın üstünde ve titizlikle korunuyor. Zaman zaman ilişki seyrelebilir zaman zaman güçlenebilir. Ne görüştükleri sayın Cumhurbaşkanımız ve Abdullah Bey'in takdirindedir. Bir görüşme mümkündür. Bir araya gelseler konuşmaların yüzde 80'i, 90'ı Gazze ile ilgili olacaktır.

"AK PARTİ'DE DEĞİŞİM SÜREKLİ VAR"

- AK Parti'de değişim sürekli var. Seçim sonuçları değerlendiriliyor. Değişim süreci devam ediyor. İstediğimiz sonuçları niye alamamışız, bütün bunlarla ilgili adımlar atılıyor. Ekonomik reformların siyasi reform çerçevesinde oturması önemli. Ekonomi ekonomi değildir, ekonomi ekonomi politiktir. Bütünsel bakmak lazım. Yargı reformu önemlidir. Bütün bunlar bileşik kaplar teorisi gibidir. Demokratik ülkelerde bir tanesi yukarıda bir tanesi aşağıda olmaz. Ekonomik olarak devlet zengin halkı fakirdir, demokratik ülkelerde bu olmaz.

"İŞİMİZ CANLILARI YAŞATMAK, YOK ETMEK DEĞİL"

- Bizim için can azizdir. İnsan canı da öyle bu hayatta aynı kaderi paylaştığımız her canlı için geçerli. Cana kast etmek gibi bir hazırlık içindeymişiz gibi, bunun kast edilmekten üzüntü duyarım. Geçen sokak hayvanından kaçarken evladı arabanın altında kalan baba, diğer tarafta sokak hayvanlarına bir şey gelmesin diye dernek yetkilisi. En doğrusunu aramaya çalışıyoruz. Biz işimiz canlıları yaşatmak, yok etmek değil. Taslakta nasıl bir eylem planı çıkmış, gördüğümüzde değerlendirmemizi yapacağız.

"TOPLUCA GÖNDERECEĞİM DEMEK AVRUPA'DAKİ FAŞİST DALGA"

- Ben ülkemde göçmen olsun isterim istemem tartışmasından ziyade insani yaklaşım gösterip göstermemekle ilgili mesele. Gayri insani tutum bizde dalga düzeyinde diyemem ama kıpırtılar var. Demokratik ve insani bir şekilde nasıl yapacağını söyleyecek. Topluca göndermek demokratik ve insani kavramlar yanyana gelmez. Ülkemdeki mülteci sayısını azaltmak için çalışırsınız. Topluca göndereceğim demek Avrupa'daki faşist dalga. Siyasetin dilini doğru kurması lazım. Birisi kasten 'Ben faşist siyaseti destekliyorum' derse ona söyleyecek bir şey yok. Tabii ki eleştirileri takip ediyoruz. Bu sorunu demokratik ve insani temelde çözeceğiz.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon