Ercüment Akdeniz'den Akşener açıklaması: 'Nefes aralığı açılmış oldu'

İYİ Parti lideri Meral Akşener, bugünkü Genel İdare Kurulu'nu toplantısının ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklemediklerini açıkladı. Meral Akşener'in açıklamalarını değerlendiren Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, "Bu çıkış tek adam yönetiminin sevindiren, ona manevra alanı açan onu rahatlatan bir çıkış" dedi.

Yayınlanma: 03.03.2023 - 19:30
Ercüment Akdeniz'den Akşener açıklaması: 'Nefes aralığı açılmış oldu'
Abone Ol google-news

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Millet İttifakı'nda cumhurbaşkanı adaylığı için Kemal Kılıçdaroğlu isminin geçtiğini ve kabul etmediklerini söyledi. Partisiyle konuşmak üzere partisinin Genel İdare Kurulu ile bir araya gelen Akşener, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a çağrıda bulunarak 'noter veya kumar masasında' oturmadıklarını da belirtti.

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Akşener'in açıklamalarını değerlendirdi.

"NEFES ARALIĞI AÇMIŞ OLDU"

Akdeniz şu açıklamalarda bulundu:

"Bu çıkış tek adam yönetiminin sevindiren, ona manevra alanı açan onu rahatlatan bir çıkış. Bu durum net bizim açımızdan. Çünkü Cumhur İttifakı hem ekonomik kriz hem demokratik hak ve özgürlüklerin baskılanması hem de son deprem gerçeğiyle beraber çok ciddi bir kitle desteğini kaybetmiştir. Ona böyle bir nefes aralığı açmış oldu."

Akşener'in söz konusu hareketinin birliği dağıtan bir hamle olduğunu belirten Akdeniz, "Emek Partisi’nin Genel Başkanı olarak ve ‘Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bir bileşen partisi olarak, Millet İttifakı içindeki dengelere dair söz kurmam çok doğru olmaz. Şu kadarını söyleyebilirim. Bu tablo zaten tek adam yönetimine karşı demokrasiyi savunan, bütün halk güçlerinin ve kesimlerin birleşmesi ihtiyacını bir kez daha güçlü bir şekilde ortaya koymuştur ve bunun tek bir adayla artık cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidilmesi bakımından da durumu elzem haline getirmiştir. Buradan çıkan sonuç budur" diye konuştu.

"ELİ ALTILI MASANIN ÜZERİNDEYDİ"

Cumhur İttifakı’nın yaşanan sürece bir müdahalesi olup olmadığına dair konuşan Akdeniz şu ifadelerde bulundu:

"Tabii ki olmuş olabilir. Bu mümkün. ‘Her zaman A-B-C planımız var’ deniyordu. Burada iki kurgu iç içe girmiş durumda. Bir tanesi mevcut şartla değerlendirme siyaseti olarak Cumhur İttifakı’nın eli her zaman altılı masanın üzerindeydi. İkinci olarak da zaten bir çatlak olduğunda onu değerlendirmek üzere bir manevra alanı çıktığı için onu değerlendirecektir."

"CUMHUR İTTİFAKI’NA İLHAK OLACAKLAR"

Akşener’in açıklamasından sonra CHP ile İYİ Parti arasında bir uzlaşma ihtimalinin olup olmadığı hakkında konuşan Akdeniz, ilk işaretlerin masanın dağıldığını gösteriyor diyerek, "Büyük ihtimalle beşli olarak bir açıklama yapılacak. Daha önce ifade edilen 6 Mart’ta yapılacak olan açıklamaya dair. Bu durumda 2 seçenek var. Ya çoklu aday olacak yani İYİ Parti bir aday çıkaracak gayret gösterecek bunu başarabilirlerse ya da Cumhur İttifakı’na ilhak olacaklar. Eğer çoklu adayla girilmesi durumunda orada da zaten 2. tura iki aday kalacağı için süreci o belirleyecek. Burada Akşener’in kendisini iyice yalnızlaştırdığı marjinal hale getirdiği görülüyor. Akşener kumar oynamakla itham ederek masayı dağıttı ama bu karşılığında bir kumar masasında ağır mağlubiyetle kalkmakla bir seçenekle duruyor" ifadelerini kullandı.

"SÜRPRİZ BİR GELİŞME DEĞİL"

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, son olarak yaşanan gelişmenin sürpriz bir durum olmadığını söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

"Bu sürpriz bir gelişme değil. Çünkü daha önce de Kemal Bey bir televizyon programında kendisine sorulan bir soru üzerine Emek Özgürlük İttifakı ile cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ve Emek ve Özgürlük İttifakı blokunun bileşeni olan partilerle ayrı ayrı olarak görüşeceğini ifade etmişti. Cumhurbaşkanlığı adaylığı söz konusuysa toplumun bütün kesimlerinin demokrasiyi bütün kesimlerinin desteğini almak isteyen bir aday bakımından bu normal bir işleyiştir. Bu anormal bir işleyiş değildir. O durumun devam ettiğini düşünüyoruz.

Burada şöyle bir durum oldu, deprem süreci sol-sosyalist örgütlerin orada gösterdiği etkinlik, gözaltılar bunlar hızlandırmış olabilir. Ama zaten böyle bir sözü olduğu için emek ve özgürlük partilerine ve dolayısıyla Emek Partisi’ne de gelmesi doğal, mümkün görünüyor. Olumlu karşılarız bu ziyaretleri."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler