Koray Aydın ve ekibinden istifa kararı: ‘Mansur Yavaş için çalışacaklar’

İYİ Parti kurultayında genel başkanlık seçimini Müsavat Dervişoğlu’na kaybeden Koray Aydın’ın 14 milletvekiliyle birlikte bu hafta içerisinde partisinden istifa edeceği öğrenildi.

Yayınlanma: 25.06.2024 - 04:00
Koray Aydın ve ekibinden istifa kararı: ‘Mansur Yavaş için çalışacaklar’
Abone Ol google-news

İYİ Parti’nin yerel seçim hezimetinin ardından geçen olağanüstü kurultayından bu yana partide sular durulmuyor. Parti, istifalarla gündemden düşmüyor. Eski İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından da kopuşlar hızlandı. Yaşanan gelişmeyle teşkilatların içi boşalırken; kurultayda genel başkan adayı olan ve delegelerin yarısına yakınının oyunu alan Koray Aydın, Akşener’i “görüşmenin içeriğine ilişkin bir an önce açıklama yapmaya” davet etmiş, partisine “Sayın Meral Akşener’in, İYİ Partililerin yüzünü yere eğdiren gelişmeler hakkında bir an önce açıklama yapmaya davet edilmesi şarttır, elzemdir” çağrısında bulunmuştu. Ancak Aydın’ın, bu çağrısı karşılık bulamadı. Akşener-Erdoğan görüşmesinden rahatsızlığı nedeniyle partinin hiçbir programına katılmayan Aydın’ın ekibiyle bir araya gelerek “partiden ayrılma kararı” aldığı öğrenildi. Aydın’ın 14 milletvekiliyle birlikte bu hafta içinde istifasını açıklayacağı öne sürüldü. Aydın’ın yakın çalışma arkadaşları da istifalarının ardından Aydın ve ekibinin “Demokrat Parti’ye geçeceği” ve “yeni bir parti kuracağı” iddialarını yalanladı. Kurmaylar, siyasete hiçbir partinin çatısı altına girmeden “bağımsız” devam edeceklerini bildirdi. 

'HÜR VE MÜSTAKİL' KARARINDAN BU YANA MESAFELİ'

Bazı kurmaylar da Aydın’ın istifasının ardından partinin “dağılma” sürecine gireceğini, bölünme ve kopuşların hızlanacağını belirtti. Kurultayda Aydın’ın aldığı oy oranına işaret eden kurmaylar “Delegelerin bir yarısının oyunu alamayan bir yönetimin istikrar sağlayamayacağını” ifade etti. Partiden üst düzey bir yetkili de Aydın’ın Akşener’e ve partisine yerel seçimlerdeki “hür ve müstakil” kararından bu yana mesafeli olduğunu belirterek “Aydın istifasının ardından ekibiyle birlikte 2028 genel seçimlerinde Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanlığı için çalışacak” yorumunu yaptı. Söz konusu çalışmanın yürütülebilmesi için de seçimlere yakın bir tarihte Demokrat Parti gibi bir partiye geçmesinin olası olduğu öne sürüldü.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler