NBA efsanesi Bill Russell yaşamını yitirdi

NBA efsanesi olan ve 11 kez şampiyonluk sevinci yaşayan Bill Russell 88 yaşında yaşamını yitirdi.

Yayınlanma: 31.07.2022 - 21:01
NBA efsanesi Bill Russell yaşamını yitirdi
Abone Ol google-news

Amerikan Basketbol Ligi'nin (NBA) ilk siyahi başantrenörü Bill Russell, 88 yaşında yaşamını yitirdi.

Ailesi tarafından yapılan sosyal medya açıklamasında, Russell'in yaşamını yitirdiği duyuruldu.

ABD'de ırkçılığa karşı mücadelesi ve basketbol sahasında savunmadaki hünerleriyle tanınan Russell'ın, 11 kez NBA şampiyonluğu bulunuyordu.

Boston Celtics'teki 13 sezonluk kariyeri boyunca, 21.620 ribaunt ile oynayan Russell, bu alanda tüm zamanların en yüksek ikinci rekorunun sahibi konumunda.

Boston Celtics'in ve NBA'in efsane ismi 12 kez All-Star olma ve 11 kez yüzük takma başarısı gösterdi. Boston Celtics efsanesi 5 kez de MVP ödülünün sahibi oldu.

BILL RUSSELL KİMDİR?

Bill Russell, 1955 ve 1956 yıllarında San Fransisco Üniversitesi ile NCAA'de üst üste iki şampiyonluk yaşadı. Bill Russell'ın takımı bu dönemde 55 maç üst üste kazandu ve oldukça etkileyici bir performans gösterdi.

Russell, 1956 yılında Avustralya'da düzenlenen Yaz Olimpiyatları'nda ABD Basketbol Milli Takımı'nın kaptanı olarak görev aldı. Bill Russell'ın burada gösterdiği performans Boston Celtics'in dikkatini çekti ve Bill Russell'ın NBA kariyeri başladı.

Bill Russell, 13 yıl boyunca formasını giydiği Boston Celtics'te 11 şampiyonlukta önemli pay sahibi oldu.

Bill Russell, 1966'da Boston Celtics'te antrenör olarak göreve başladı ve 3 yıl boyunca görevde kaldı. NBA efsanesi daha sonra Seattle SuperSonics ve Sacramento Kings'te de çalıştı.


İlgili Haberler