1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı neden kutlanır, nasıl ortaya çıktı? 1 Mayıs ilk ne zaman kutlandı?

İşçi Bayramı olarak bilinen Emek ve Dayanışma Günü, 1 Mayıs'ta kutlanıyor. 1 Mayıs anlam ve önemi bugün kutlanan İşçi Bayramı nedeniyle merak ediliyor. Peki, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı neden kutlanır, nasıl ortaya çıktı? 1 Mayıs ilk ne zaman kutlandı?

Yayınlanma: 01.05.2024 - 09:22
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı neden kutlanır, nasıl ortaya çıktı? 1 Mayıs ilk ne zaman kutlandı?
Abone Ol google-news

1 Mayıs tarihçesi merak edilen konulardan biri oldu. 1 Mayıs Emek ve İşçi Bayramı, ülkemizde Emek ve Dayanışma Günü adı ile her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Peki, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı neden kutlanır, nasıl ortaya çıktı? 1 Mayıs ilk ne zaman kutlandı?

1 MAYIS TARİHÇESİ || İŞÇİ BAYRAMI ÖNEMİ NEDİR, NEDEN KUTLANIYOR?

ABD'de işçilerin, günlük çalışma sürelerinin 8 saate indirilmesi için 1884'te başlattığı mücadeleyle ortaya çıkan 1 Mayıs, 1886'da başlatılan kitlesel grevlerle yaygınlaşarak küresel nitelik kazanmış ve tüm ülkelerde kutlanmaya başlamıştı.

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatının 1889 Paris Kongresi'nde (II. Enternasyonalin 1. Kongresi), yılda bir günün, dayanışmaları amacıyla işçilerin ortak bayramı ilan edilmesi kararlaştırıldı. Amerikalı sendikacıların önerisi üzerine o gün '1 Mayıs' olarak belirlendi.

Birçok ülkede 1 Mayıs, 'Emek Bayramı', 'İşçi Bayramı' ve '1 Mayıs Bayramı' adıyla resmi tatil olarak kutlanmaya başladı.

İşçi Bayramı, Osmanlı Devleti sınırlarında ilk kez 1911'de Selanik'teki tütün, pamuk ve liman işçilerince kutlanırken, İstanbul'daki ilk kutlama 1912'de yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde Ankara'da 1 Mayıs 1922'de İşçi Bayramı kutlandı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez ise 1 Mayıs 1923'te resmi olarak bayram kutlaması yapıldı.

Taksim Meydanı'nda 1977'de düzenlenen 1 Mayıs programı, üzücü olaylara sahne oldu. Mitingde, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler'in konuşması sırasında açılan ateş sonrasında 36 kişi yaşamını yitirdi.

Yaşanan bu olay gerekçesiyle 12 Eylül askeri darbesinin ardından 1 Mayıs bayram olmaktan çıkarıldı ve kutlamalar yasaklandı.

Milli Güvenlik Konseyince 12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 2009 yılında "Emek ve Dayanışma Günü" olarak resmi tatil ilan edildi.

1 MAYIS İLK NE ZAMAN KUTLANDI?

1 Mayıs İşçi Bayramı, Amerikalı sendikacıların önerisi ile 1889 yılından itibaren her yıl 1 Mayıs tarihinde kutlanmaya başlamıştır.

İşçi Bayramı, Cumhuriyet döneminde ise ilk kez 1 Mayıs 1923'te kutlandı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler