Afet bitmeden yönetmeliği bitti

Deprem bölgesinde Aile Sağlık Merkezleri için uygulanan afet dönemi yönergesinin süresi uzatılmadı ve Kasım itibarıyla bitti. En az 60 Aile Sağlık Merkezinin yıkıldığı ve hiçbir onarımın yapılmadığı Hatay'da performans sistemine geçilmesine tepki gösteren Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Sevdar Yılmaz Cumhuriyet'e konuştu. "Olmayan şehirlerde, olmayan mahallelerde, olmayan Aile Sağlığı Merkezlerinde, olmayan vatandaşlar için aile hekimleri sorumlu tutulacak ve performans talebi başlayacak" diyen Yılmaz, "En büyük mağduriyeti yine yurttaşlar yaşayacak" ifadelerini kullandı.

Yayınlanma: 03.11.2023 - 03:00
Afet bitmeden yönetmeliği bitti
Abone Ol google-news

Depremin üzerinden yaklaşık dokuz ay geçmesine rağmen uzun vadeli olmayan çözümler nedeniyle sorunlar devam ediyor. Afet sonrası Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde aile hekimliği uygulaması” kasım ayı itibarıyla son buldu. Bu nedenle bölgede çalışan aile hekimleri performans sistemine tabi olacak. Süreci gazetemize değerlendiren Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Sevdar Yılmaz, “Mevcut yönetmelik bile birçok sorun yaratırken şimdiki durum çok daha büyük mağduriyet yaratacak” dedi.

Sonlanan sistemde performans itirazının 6 Şubat’ta bittiğini belirten Yılmaz, “Ancak itirazlar deprem nedeniyle sonuçlanamayınca şubat ayında performans cezası alanlar dokuz ay boyunca her ay performans kesintisine uğrayıp eksik maaş aldılar” ifadelerini kullandı.

Afet bölgesi uygulamasının bittiğini ve gelinen noktada 64 aile sağlık merkezinin (ASM) yıkıldığını, şimdiye kadar hiçbir ASM’nin tamir ya da tadilat işlemi görmediğini, yıkılan veya yağmalanan ASM’lerde bulunan eşyaların yerine Sağlık Bakanlığı ne bir sarf malzemesi ne de bilgisayar ne internet ne de maddi hiçbir yardımda bulunmadığını belirten Dr. Yılmaz, şunları söyledi:

“Kasım ayından itibaren olmayan şehirlerde, olmayan mahallelerde, olmayan Aile Sağlığı Merkezlerinde, olmayan vatandaşlar için aile hekimleri sorumlu tutulacak ve performans talebi başlayacak. Bu mümkün olmadığı için aile hekimlerinin maaşı yarı yarıya düşecek. Özellikle yıkımın en çok olduğu Antakya, Defne, Samandağ, Kırıkhan ve Hassa’da çalışan aile hekimleri istifa noktasına gelecek.” 

‘YENİ YÖNETMELİK ŞART’

Yalnızca Antakya’da deprem öncesi 125 olan aile hekimi sayısının 82’ye 125 olan hemşire sayısının 65’e düştüğüne dikkat çeken doktor Yılmaz, Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulundu: 

“Performans başlayınca bu sayı daha da düşecek. Bu da vatandaşın sağlık hizmetine ulaşımını daha çok engelleyecek. Bunu engellemenin tek yolu Sağlık Bakanlığı’nın hızla yeni bir yönetmelik çıkarmasıdır. Bu yönetmelik şu an ‘Afet Bölgesine’ uygun değil. Çünkü hesaplanandan daha büyük bir felaketle karşı karşıyayız.” 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler