AKP’nin ‘1 Mayıs’ ablukası altında… İşçiler Saraçhane'de barikatın önünde!

İstanbul Saraçhane Meydanı'nda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısı ile erken saatlerde güvenlik önlemleri alınırken, alanda toplanmalar başladı. Taksim'e çıkan yollar polis tarafından kapatıldı. Saraçhane'deki toplanma alanına CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu geldi. Özel ve İmamoğlu konuşmalarının ardından alandan ayrılırken işçiler barikatların önüne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen işçilere polis müdahale etmeye başladı.

Yayınlanma: 01.05.2024 - 08:27
Abone Ol google-news

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla kutlama yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs'ı kutlamak isteyen konfederasyon, sendikalar, işçi grupları ve siyasi parti temsilcileri Saraçhane'de toplanmaya başladı.

Alana girmek isteyen yurttaşlar, üst aramasından geçirildi. Valiliğin kararıyla yasaklanan Taksim Meydanı'na yürüyüş noktaları ise bariyerler ve TOMA araçlarıyla kapatıldı.

CHP Gençlik Örgütünün "Kırılsın Zincirler Özgürleşsin İşçiler" pankartı çevresinde toplanmalar oluyor. 

Saraçhane Meydanı'nda şu an CHP'nin ve DİSK'in otobüsü bulunuyor. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu erken saatlerde Saraçhane Meydanı'na geldi.

DİSK yürüyüş öncesi  "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganı attı.

SOSYALİSTLER SARAÇHANE'DE

Sosyalist sol partiler, Saraçhane'de kitlesel olarak yer aldı. Taksim'e yürümek üzere Saraçhane'de üyeleriyle yer alan partilerden biri olan Türkiye Komünist Hareketi'nin (TKH) korteji "Yobazın karanlığını, paranın saltanatını, yabancının roketini yenecek işçi sınıfına selam!" yazılı pankartın arkasında toplandı.

Türkiye Komünist Partisi de Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlamak için Yenikapı'dan Saraçhane'ye doğru yürümeye başladı. Katılanların arasında TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan da bulunuyor. 

SOL Parti de Saraçhane'ye doğru yürüyüşe geçti.

Öte yandan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da Saraçhane'deki toplanma alanında. Özgür Özel, konuşmasının ardından alandan ayrıldı.

Saraçhane'deki işçiler barikatların önünde doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüşe geçen işçilere polis müdahale etmeye başladı. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler