Çekmeköy’deki park direnişi ikinci ayında: Polis eşliğinde ağaç sökümünde çok sayıda gözaltı

İstanbul Çekmeköy’de ilçe belediyesinin yıkıp otopark yapmak istediği parkta çevik kuvvet eşliğinde ağaç sökümü başladı. Parkta iki aydır nöbet tutan yurttaşlar yıkıma engel olmak istedi. Çıkan arbede sonrasında 12 kişi gözaltına alındı.

Yayınlanma: 02.08.2022 - 09:54
Çekmeköy’deki park direnişi ikinci ayında: Polis eşliğinde ağaç sökümünde çok sayıda  gözaltı
Abone Ol google-news

AKP’li Çekmeköy Belediyesi, ilçe sınırlarındaki bir çocuk parkını yıkıp, yanında bulunan kapalı pazarla birleştirerek söz konusu yeri otoparka çevirmek istiyor. Aynı zamanda deprem toplanma alanı olan parkın yıkılmasını istemeyen bölgedeki yurttaşların direnişi ise 2 aydır sürüyor.

Sabah saatlerinde çevik kuvvet ve ilçe zabıta ekiplerinin gönderildiği parkta hareketlilik yaşandı. Mahkeme süreci devam etmesine karşın parka giren iş makineleri, bazı bölgeleri kazmaya ve ağaçları sökmeye başladı. Park ve çevresi barikatlarla kapatıldı. 

GÖZALTINA ALINDILAR

Park ve deprem toplanma alanlarına otopark yapılmasını istemeyen yurttaşlar yıkıma engellemek istedi.

Ekipler ve yurttaşlar arasında yaşanan tartışma sonucu 12 kişi gözaltına alındı.Gözaltına alınanlar emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

YÜRÜYÜŞE İZİN VERİLMEDİ

Yurttaşlar bölgenin park olarak kalması için topladıkları imzaları belediye binasına götürmek istedi. Slogan atarak belediyeye yürüyen yurttaşlara izin vermeyen polis ekipleri yolu kapattı. Arabalarla konvoy halinde belediyenin önüne giden yurttaşlar burada basın açıklaması yaptı.

 

Basın açıklamasını okuyan mahalle sakinlerinden Hülya Nalbatoğlu, “Çekmeköy Park Gönüllüleri olarak nisan ayının sonundan beri, aynı zamanda deprem toplanma alanı da olan parkımızı yıktırmamak için mücadelenin içindeyiz” dedi. Bazı yetkililer tarafından başta hafife alındıklarını belirten Nalbatoğlu, “Bizi hafife aldıran mücadelemizin kocaman bir birliğe dönüşmesinin gururunu taşıyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘PARKIMIZI BİZE AÇIN’

Nalbatoğlu, “Sabahın beşinde parkımıza kepçelerle girilmesinin üzerinden tam iki ay geçti. Ne kadar seslendik ise de olumlu bir dönüş alamadık. İlçede sessiz sedasız imzalar topladık. Belediye, otopark isteği için bize 25 bin imza topladıklarını söyledi. Göstermelerini istedik, bize göstermediler. Gelin artık bizi üzmeyin ve parkımızı bize açın” dedi. Basın açıklamasının ardından toplanan imzalar belediyeye teslim edildi. 

NÖBET YERİ BOŞALTILDI

Belediyeden sonra park alanına dönen yurttaşlar ve polis arasında yine gerginlik yaşandı. Yurttaşların iki aydır nöbet tuttukları bölgedeki eşyaları polis ekipleri tarafından kaldırıldı. Bölgeye yurttaşların oturamaması için zabıta ve polis araçları park edildi.

Demokratik haklarını kullanarak nöbet tutmak istediklerini belirten yurttaşlar yolun karşısında kaldırımda oturarak nöbetine devam etti. Hukuki sürecin hala bitmediğini belirten yurttaşlar, “Hala hakkımız var, sonuna kadar takipçisi olacağız ve nöbetimize devam edeceğiz” dedi. Tüm bunlara karşın bölgede çevik kuvvet eşliğinde ağaç sökme çalışmaları devam etti. 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Çekmeköy’deki yurttaşlara destek verdi. Kaftancıoğlu, “Vatandaşın nöbet tuttuğu Çekmeköy’deki parka suçluluğun telaşı içinde iş makinelerini sokmuşlar ve yasal süreci beklemeden ağaçları sökecekler. Pazar yapma bahanesiyle (parkın bitişiği kapalı pazar alanı zaten) rant uğruna yapmadıkları yok, ama az kaldı tamamı yargılanacaklar” ifadelerini kullandı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler