Ege'nin bütün illerinde Uğur Mumcu'nun anıtına karanfiller bırakıldı

Gazetemiz yazarı Uğur Mumcu katledilişinin 31. yılında çeşitli il ve ilçelerde özlemle anıldı.

Yayınlanma: 24.01.2024 - 15:47
Ege'nin bütün illerinde Uğur Mumcu'nun anıtına karanfiller bırakıldı
Abone Ol google-news

İzmir'de Karşıyaka Belediyesi, Cumhuriyet aydınlarımızı andığımız Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında Bostanlı Çatı’da söyleşi düzenledi. ‘Ne yapmalı nasıl korumalı?’ başlığıyla yapılan söyleşide katledilen aydınlar anıldı. Moderatörlüğünü şair-yazar Haluk Işık üstlenirken konuşmacılar ise Cumhuriyet Ege Bölge Temsilcisi Mehmet Şakir Örs ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan söyleşide konuşan Mehmet Şakir Örs, tüm karanlığa rağmen umudun asla kaybedilmemesi gerektiğini belirterek şu değerlendirmede bulundu: “Hayatın farklı anlarında çok büyük olumsuzluklarla karşılaşıyoruz. Başta demokratik ağdaki sıkıntılar olmak üzere düşünce özgürlüğünden, ekonomik sorunlara kadar bizim demokrasiyi yaşatma alanımızı daraltıyor. Soluk almamız zorlaşıyor. Bu en başta aydınları, sorumluluk duyan insanları etkiliyor. Dolayısıyla bizim öncelikle düşünce insanları, gazeteciler olarak kendi nefesimizi güçlendirmemiz, kutsal nefesi körüklememiz gerekiyor. Bu da zor koşullarda ama doğru koşullarda üstesinden gelmemiz gereken tarihin bize yüklediği bir sorumluluk olarak görmeliyiz. Biz Cumhuriyet gazetesi olarak 100 yıldır süregelen sorumluluğumuzu devam ettiriyoruz.”

Dilek Gappi de yerel gazeteciliğin önemine değinerek, Uğur Mumcuların yolundan ilerlediklerini belirtti.

Uğur Mumcu Karşıyaka’da bulunan ve kendi adının verildiği parkta anıldı. Karşıyaka Belediye korosunun da Mumcu anısına besteler seslendirdiği anmada konuşan Cumhuriyet Ege Bölge Temsilcisi Mehmet Şakir Örs,  şunları söyledi: “Karanlıkları aşmak, demokrasi ve Cumhuriyet değerleriyle ülkemizi buluşturmak istiyorsak Uğur Mumcuların yolundan yürümeliyiz. Cumhuriyet’e sahip çıkalım, Cumhuriyet gazetemize sahip çıkalım, Uğur Mumculara ve diğer katledilen aydınlarımıza sahip çıkalım. Onları gelecekte yaşatalım.”

Karşıyaka Belediyesi Başkanvekili Mehmet Gemici de “Her yıl bir kere daha sesleniyoruz. Unutmayacağız ve unutturmayacağız"dedi.

KARABAĞLAR:

100. Yıl Uğur Mumcu Parkı'ndaki anıtı önünde gerçekleştirilen törene, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Mücahit Bektaş, meclis üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Selvitopu, ‘’ Uğur Mumcu'nun neden katledildiğini gelecek kuşaklara anlatmak boynumuzun borcudur. Asla unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız!” dedi. İZMİR

KUŞADASI:

CHP Kuşadası İlçe Örgütü tarafından düzenlenen anma etkinliğinde konuşan İlçe Örgütü Başkan Yardımcısı Serhan Cellat, “Ülkemizdeki cemaat yapılanmasını yıllar önce görerek, üzerine giden, halkı ve siyasetçileri uyarmayı kendisine görev bilen, gazeteciliğin yüz akı Uğur Mumcu’yu, hasretle anıyoruz” dedi.

NARLIDERE:

Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu, Limanreis Mahallesi’nde bulunan heykeli önünde anıldı. Narlıdere Belediye Başkanvekili Dilber Cansu Koğ, Narlıdere Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ay, Eski CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Atatürkçü Düşünce Derneği  Narlıdere Şube Başkanı Yüksel Gezen, meclis üyeleri, siyasi partilerin ve STK’ların temsilcileri, muhtarlar ve Narlıdereli vatandaşlar katıldı. Anma törenine katılanlar saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Uğur Mumcu heykeline karanfil bıraktı.

AYVALIK:

Uğur Mumcu için Ayvalık'taki evinin önünde anma töreni düzenlendi. Çok sayıda Ayvalıklı, Mumcu'nun evinin bulunduğu Armutçuk son durak mevki, Tapu Kadastro Evleri Sitesi’nin bahçesinde bir araya geldi. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra anma törenine siyasi parti temsilcileri, STK’lar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

FETHİYE:

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Adalet ve Demokrasi Haftası’nda; Bahriye Üçok Parkı’ndan, Uğur Mumcu Anıtı’na kadar yürüyerek, Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri ile birlikte anıt önünde açıklamada bulundu, karanfil bıraktı. 

MARMARİS:

Marmaris’te de Atatürkçü Düşünce Derneği Marmaris Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen törende Atatürk Anıtı’na Uğur Mumcu ve basın şehitleri adına çelenk konuldu ve karanfiller bıraktı.

FOÇA:

Foça Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi’nin birlikte düzenlediği programda Foça Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanında toplanan yurttaşlar, Uğur Mumcu Parkına kadar yürüdü. Anma programının sonunda Uğur Mumcu anıtına karanfiller bırakıldı.

SELÇUK:

Efes Selçuk Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Efes Selçuk Şubesi tarafından düzenlenen Uğur Mumcu'yu anma etkinliğine de sivil toplum örgütleri ve siyasi parti üyeleri katıldı. Belediye hizmet binası önünde toplanan kalabalık, Uğur Mumcu Anıtı’na kadar yürüdü ve anıta karanfiller bırakıldı. Anma etkinliği Metin Güler’in sunumuyla gerçekleşen “Aydınlık Türküler, Umutlu Şiirler”  adlı müzik ve şiir dinletisinin ardından sona erdi.

GAZİEMİR:

Gaziemir Belediyesi de Atatürk Kültür Merkezi’de düzenlediği anma etkinliğinde İlkay Akkaya sahne aldı. Ezgilerini Uğur Mumcu ve demokrasi şehitleri anısına seslendiren İlkay Akkaya, dinleyicilere duygulu anlar yaşattı. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler