Gazeteci Metin Cihan'ın İsrail'e sevkiyat tweetlerine yasak getirildi

İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği, Gazeteci Metin Cihan'ın Binali Yıldırım ile oğlu Erkam Yıldırım'a ait gemilerle, savaş süresi boyunca İsrail limanlarına sevkiyatla ilgili yaptığı tweet paylaşımlarının silinmesine hükmetti.

Yayınlanma: 08.12.2023 - 08:20
Gazeteci Metin Cihan'ın İsrail'e sevkiyat tweetlerine yasak getirildi
Abone Ol google-news

Gazeteci Metin Cihan, Gazze'de savaşın başladığı günden bu yana sosyal medya hesabı X'den 'israilesevkiyatıdurdur' hashtagiyle, hükumet yetkililerinin sözde kınamalarda bulunurken, İsrail'le ticaret sevkiyatlarına devam ettiklerine dair paylaşımlarda bulundu.

Paylaşımlarında sevkiyat yapan firmaların sahipleri arasında, Binali Yıldırım ile oğlu Erkam Yıldırım'ın da bulunduğunu belirten Metin Cihan'ın twitlerinin silinmesi için bugün İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından karar alındı.

Kısa Dalga'nın haberine göre Metin Cihan, silinmesine karar verilen twitleri ile ilgili olarak X'de yaptığı paylaşımında, "20 gün önce bu konuyu ilk düşündüğümde elimden bir şey gelmemesinin çaresizliğini hissediyordum. Şimdi Filistin halkı için en azından bir işe yaradığımı hissediyorum" ifadelerini kullandı.

SEVKİYAT YAPAN FİRMALAR ARASINDA DİKKAT ÇEKEN İKİ İSİM

Metin Cihan, şunları söyledi:

"20 gün önce Filistin halkı için ne yapabilirim diye düşündüğümde vardığım sonuç #israilesevkiyatıdurdur çağrısı yapmak olmuştu. sevkiyatın detaylarını araştırınca tüm ihracatçı firmaların ve armatörlerin hiçbir şey olmamış gibi israil sevkiyatlarına devam ettiğini gördüm. Bu şirketleri duyurayım diye daha derin araştırınca Burak Erdoğan ve Erkam Yıldırım gibi isimlerin ve bazı AK Parti yöneticilerinin İsrail ile ticareti sürdürdüğünü fark ettim. bu ikiyüzlülüğü herkese duyurmaya çalıştım. Yalanlamak istediler, daha fazlası ortaya çıktı. Dava açtılar, umursamadım. gelinen noktada artık üstünü örtemeyecekleri bir noktaya vardı. Tepki büyüdü. Artık bir yaptırım kararının kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum/umuyorum. göstermelik olmamasını diliyorum. Yine bir dümen çevirirlerse ortaya çıkarmak için elimden geleni yapmaya söz veriyorum. 20 gün önce bu konuyu ilk düşündüğümde elimden bir şey gelmemesinin çaresizliğini hissediyordum. Şimdi filistin halkı için en azından bir işe yaradığımı hissediyorum. Elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Sadece Filistin halkı için değil, barış yanlısı İsrailliler ve tüm dünyada İsrail'i protesto etmek için meydanlara çıkan Yahudiler için de."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler