Hatay'da deniz otobüsü seferlerine ara verildi

İlk seferini 19 Mayıs’ta Hatay’tan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne kentine yapan Hatay Deniz Otobüsü (HADO), uluslararası kurallar, mevsim koşulları ve meteorolojik nedenlerden dolayı seferlerine ara verdi. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık, HBB Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık, HADO’nun 2023 yılı nisan ayında seferlerine yeniden başlayacağını bildirdi.

Yayınlanma: 20.10.2022 - 17:56
Hatay'da deniz otobüsü seferlerine ara verildi
Abone Ol google-news

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HADO yetkilileri, ara verilen HADO seferleriyle ilgili açıklama yaptı.

HBB Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık, şunları ifade etti:

“Başkanımız Lütfü Savaş’ın en önem verdiği projelerden biri olan HADO ile bugüne kadar yaklaşık 25 bin yolcu taşıdık. Meteorolojik nedenlerden dolayı projemizi durdurmak zorundayız. Seferlerimize 2023 yılının nisan ayında başlamayı planlıyoruz. Bugüne kadar haftada iki kez Girne, bir kez de Gazimağusa olmak üzere 3 sefer düzenliyorduk. Bu sosyal projemizde, vatandaşlarımıza, hastalarımıza ve öğrencilerimize en iyi şekilde yardımcı olmaya çalıştık. İyi bir sezon geçirdiğimize inanıyorum” dedi.

Açık, ayrıca projenin hayata geçmesinde ve yeşermesinde emeği geçen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a, HADO Genel Müdürü Bülent Ok’a ve HBB Meclis üyelerine teşekkürlerini iletti.

“BİRAZ DAHA BÜYÜK GEMİLERLE ÇALIŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

HADO Genel Müdürü Bülent Ok, mayıs ayında başlayan seferlerin meteorolojik nedenlerden dolayı uluslararası kurallar çerçevesinde sonlandırıldığını söyledi. İki gemiyle yapılan Girne ve Gazimağusa seferleri ile çok başarılı bir sezon geçirdiklerini ifade eden Ok, “Bugüne kadar taşıdığımız 25 bin yolcuyu Kırıkhan, Reyhanlı ve diğer ilçelerimizden, bölge hinterlandı olan Kahramanmaraş, Diyarbakır, Adıyaman, Osmaniye ve Gaziantep’ten gelen öğrenciler oluşturdu. Projeyi sonlandırmadık. Yeni bir başlangıç yapmak için hazırlık yapıyoruz. Limanımız bakım, onarım ve tadilatla uluslararası kurallara göre yenilenecek. Önümüzdeki sezon hizmet kalitesinin yükseltilmesi için biraz daha büyük gemilerle çalışmayı hedefliyoruz” dedi.

“LİMANIMIZIN KAPASİTESİNİ YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Koşullara göre yolcu sayısını artırmayı planladıklarını da sözlerine ekleyen Bülent Ok, “Limanımızın kapasitesi 500 groston ama biz bunu 5 bin grostona yükseltmeyi hedefliyoruz. Taşıdığımız yolcu sayısına baktığımızda bu sayının artabileceğini biliyoruz. Bu da Sayın Başkanımızın en önem verdiği konuların başında geliyor. Başkanımız daha önce yaptığı açıklamalarda ‘Hedefimiz sadece KKTC değil, Akdeniz’de bize çok yakın olan Beyrut ve Libya hattında daha kaliteli, daha konforlu gemilerle limanımız hizmet verecektir’ diye belirtmişti. Biz de bu hedefler doğrultusunda hazırlık sürecini projelendirme, hedefleri gerçekleştirme programı olarak hayata geçireceğiz. Bu süreci en verimli şekilde kullanacağız” diye konuştu.

 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler