Kadıköy'de denetimler kapsamında bugün 71 scooter toplandı

İstanbul Kadıköy'de belediye ekipleri, yayaların haklarını korumak ve kanunundaki maddeyi uygulamak amacıyla kaldırım üzerinde bulunan scooter'ları toplamaya devam ediyor. Dün ve bugün yapılan denetimler kapsamında toplam 153 scooter toplanarak depolara götürüldü. Bugüne kadar yapılan denetimlerde toplamda 94 bin 401 TL'lik cezai işlem uygulandı.

Yayınlanma: 18.01.2023 - 17:45
Kadıköy'de denetimler kapsamında bugün 71 scooter toplandı
Abone Ol google-news

Kadıköy Belediyesi ekipleri, önceki gün Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı tarafından yapılan açıklamanın ardından harekete geçmişti.

Dün yapılan denetimlerde Kadıköy sokaklarında inceleme yapan Başkan Şerdil Dara Odabaşı ve ekipler 82 adet scooter'ı toplarken, toplam 250 adet scooter da firmalarına teslim edilmişti.

Bugün yapılan denetimler ile de 71 scooter toplanıp, depolara götürüldü. Kadıköy Belediyesi zabıta ekiplerince yapılan denetimler, belediyenin yaptığı açıklamaya göre belli bir sistem kurulana kadar her gün devam edecek.

Öte yandan belediye yaptığı açıklamada, denetimler başladıktan sonra bugün gözle görülür bir şekilde kaldırım üzerindeki scooter'larda azalma olduğunu bildirdi. 

“SCOOTER'LARA DAHA MÜSAMAHALI DAVRANMAMIZ GEREKİYOR”

Kadıköy’deki scooter yoğunluğunun fazlalığı ve kaldırımların işgal edilmesi ile ilgili ilçedeki vatandaşlar da fikir ayrılığına gitti. Kimisi bu uygulamanın fazla ağır olduğuna dikkat çekerken kimisi de denetimin yapılmasını doğru bulduğunu söyledi.

Hakan Berkkan, “Kadıköy Belediyesi’nin kaldırımlara park edilen scooterları toplatma uygulamasını gazetelerden okudum. Ben bunu kendi adıma çok doğru bulmuyorum. Ülkede araçların park edilmesi için otoparklar yapılıyor. O zaman scooterlara ya bir park yeri yapılması lazım ya da insanların geçişini engellemediği sürece bir şey yapılmaması gerekiyor. Zaten Avrupa’da her yerde bisikletler var. Türkiye’de de scooterlar var. Bence scooterlara daha müsamahalı davranmamız gerekiyor. scooterlara karşı çıkılması taksi plakası sahiplerinin işine geliyor. Buna da dikkat edilmesi lazım” dedi.

“ULAŞIM ARACI OLARAK KULLANILABİLİR AMA SAYISI LİMİTLİ OLMAK KOŞULUYLA”

Kalamış’ta oturan Mine Zanarım scooter'ların toplanması ile ilgili çok olumlu düşündüğünü söyleyerek, “Ben bir 4-6 yaş annesiyim. Bebek arabasıyla buradan sabah okula gitmek bile bizim için zor. Her yere park ediyorlar, her yerde scooter var. Belediyenin bu çalışmasını olumlu karşılıyorum, mutluyum. scooterlar kaldırımdan değil de yoldan gidebilir. Ulaşım aracı olarak kullanılabilir ama sayısı limitli olmak koşuluyla. Şu an çok fazla” şeklinde konuştu.

“KULLANAN ARKADAŞLARIN DA DAHA ÖZENLİ PARK ETMESİ LAZIM”

Belediyenin yapmış olduğu uygulamayı doğru bulan Hicran Gündoğdu ise “Her ne kadar uygulama doğru olsa da park alanının da gösterilmesi gerekiyor. Çok fazla kullanılan bir araç olduğu için bir park alanı yapıp ‘scooterları siz buraya park edin, kaldırımlar yayalar içindir; bu alanlar ise scooterlar içindir’ gibi bir uygulama yapılması en doğrusu. Kullanan arkadaşların da daha özenli park etmesi lazım çünkü yolda geçecek alan kalmıyor; özellikle bebekli aileler için büyük sıkıntı oluyor. Yola çıkmak zorunda kalıyorlar, bu sadece bebekleri değil trafiği de riske sokuyor. Dolayısıyla kaldırmadan önce bir alan yapmaları çok daha uygun olur” ifadelerini kullandı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler