Kadın avukatlar İstanbul Sözleşmesi için yürüdü

İzmir Barosu’na üye kadın avukatlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında yürüyüş gerçekleştirdi. İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Gözde Önal, “Bu düzene karşı durmaktan, şiddete uğrayan tek bir kadın kalmayana dek mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alan zihniyet var oldukça, İstanbul Sözleşmesi yaşatır demekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Yayınlanma: 08.03.2023 - 14:42
Kadın avukatlar İstanbul Sözleşmesi için yürüdü
Abone Ol google-news

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında bir araya gelen İzmir Barosu’na üye kadın avukatlar, yaptıkları yürüyüşle kadın hakları ve adalet için seslerini haykırdı. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde “Erkek adalet değil, gerçek adalet”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları ve pankartları eşliğinde yürüyen baro üyeleri, yaptıkları açıklamada İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmesi ve kadın cinayetlerinin durdurulması için iktidara çağrıda bulundu.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde grup kurum adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Gözde Önal, “İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi olarak, kadınlara yönelik her türlü şiddete karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Şu an deprem bölgesinde bulunan, temel ihtiyaçları dahi karşılanmayan, şiddet gören kadınlarla dayanışmamızı yükseltmeye devam edeceğiz. Asla bu düzene alışmayacağız. Bu düzene karşı durmaktan, şiddete uğrayan tek bir kadın kalmayana dek mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alan zihniyet var oldukça, İstanbul Sözleşmesi yaşatır demekten vazgeçmeyeceğiz. Biz kadınlar, sadece şiddetsiz yaşayabilmek, çalışabilmek, barınabilmek, gülebilmek için bile mücadele vermek zorunda bırakılıyoruz. Bu zihniyete teslim olmayacağız, biat etmeyeceğiz, bu zihniyetle mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz”  diye konuştu.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler