LDP ne zaman kuruldu? Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Tırpancı kimdir?

Liberal Demokrat Parti (LDP), 2023 genel seçimlerinde Millet İttifakı'nı destekleyeceğini açıkladı. Yapılan bu açıklama sonrası LDP'nin tarihçesi, görüşü ve genel başkanı araştırılmaya başlandı. Peki, LDP ne zaman kuruldu? Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Tırpancı kimdir?

Yayınlanma: 08.03.2023 - 16:35
LDP ne zaman kuruldu? Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Tırpancı kimdir?
Abone Ol google-news

Liberal Demokrat Parti'nin açıklamasında partinin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı'nı destekleyeceği belirtildi.

Liberal Demokrat Parti'nin paylaşımındaki açıklama şöyle:

"Ekonomi görüşlerimiz her ne kadar uyuşmasa da mevcut şartlar ve söylemler çerçevesinde hukuka saygı, çağdaş laik demokrasi ve şeffaf bir meclis için desteğimizin Millet İttifakı'ndan yana olduğunu kamuoyuna açıklarız."

LDP NE ZAMAN KURULDU?

Liberal Demokrat Parti, 26 Temmuz 1994 tarihinde Besim Tibuk liderliğinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "LDP" şeklindedir. Simgesi yunustur. Genel başkanı Gültekin Tırpancı'dır. 

LDP HANGİ GÖRÜŞÜ SAVUNUYOR?

Sivil özgürlükleri ve serbest piyasayı destekleyen klasik liberal görüşte bir partidir. Bazı güncel politik görüşleri arasında devlet harcamaları ile vergi sayısının azaltılması ve vergi oranlarının düşürülmesi, devlet bürokrasisinin azaltılması, zorunlu Genel Sağlık Sigortasının kaldırılarak gönüllü özel sağlık sigortası sistemine geçiş, zorunlu askerliğin sonlandırılması ve profesyonel askerliğe geçiş yapılması bulunmaktadır.

Liberal Demokrat Parti'nin anlayışına göre devletin asli görevi, bireyin mal ve can güvenliğini sağlamaktır; hukukun üstünlüğünün olduğu bir ülkede devlet, temel birey haklarını korumak dışında keyfi kurallar, uygulamalar ve yasaklar getiremez.

GÜLTEKİN TIRPANCI KİMDİR?

Gültekin Tırpancı, 1954 yılında Sakarya'da doğdu. İlkokul öğrenimini Sakarya Mustafa Kemalpaşa İlkokulu'nda tamamladı. Daha sonra Adapazarı Ali Dilmen Lisesi'nden mezun oldu ve yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nde tamamladı.

2011 genel seçimlerinde Liberal Demokrat Parti (LDP) Sakarya milletvekili adayı oldu, ama seçilemedi. 30 Mart 2014'te yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinde LDP Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterildi. Gültekin Tırpancı, LDP içinde genel başkan yardımcılığına kadar yükseldi. Görevini sürdürürken dönemin genel başkanı Cem Toker'in genel başkanlıktan ayrılmasının ardından 8. Olağan Kongre'de Tırpancı Liberal Demokrat Parti'nin başına geçti.

 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler