Menzil karanlığı: İki çocuğun ölümünün üzeri 'kan parası' ile kapatılmış

Türkiye Abdülbaki Dakak'ın şüpheli ölümünü konuşmaya devam ederken; bir başka korkunç iddia yine Menzil Cemaati’nden geldi. Cemaatin çiftliğinde 2 ve 3 yaşındaki iki çocuğun yem karma makinesine kapılarak yaşamını yitirdiği olayın üzerinin kapatıldığı öne sürüldü. Menzil’in sorumlusu Başpınar, “Ödemelerimizi yaptık, olay kapandı” dedi.

Yayınlanma: 20.06.2023 - 09:13
Menzil karanlığı: İki çocuğun ölümünün üzeri 'kan parası' ile kapatılmış
Abone Ol google-news

Laik ve bilimsel eğitim bir kenara bırakılıp, gençlerin tarikatların eline teslim edildiği Türkiye'de her gün yeni bir skandal ortaya çıkmaya devam ediyor.

Türkiye kaçak Kuran kursunda ‘okuyan’ 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak'ın kursun yakınlarındaki ahırda şüpheli şekilde yaşamını yitirmesini konuşmaya devam ederken; Menzil’e dair yeni bir iddia daha gündeme geldi.

Cemaatin çiftliğinde iki çocuğun yaşamını yitirdiği feci olayın üzerinin kan parası ödenerek kapatıldığı öne sürüldü.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; cemaatin çiftlikte kaçak olarak çalıştırdığı Suriyeli bir ailenin iki küçük çocuğu 21 Aralık 2018’de traktöre bağlı yem karma makinesine kapıldı. 2 yaşındaki Selin ve 3 yaşındaki Mehmed isimli kardeşler olay yerinde feci şekilde hayatını kaybetti. 

O dönem bu faciayı haberleştirerek abonelerine servis eden Anadolu Ajansı ise çiftliğin Menzil Cemaati’ne ait olduğunu belirtmedi. 

UYARI LEVHASI YOKTU

Çocukların ölümünün ardından şüpheliler hakkında “Taksirle iki kişinin ölümüne neden olma” suçundan Konya Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 

Olayla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, traktör ile yem karma makinasına bağlandığı yerde yaklaşmayı önleyici herhangi bir korumalığın bulunmadığı, çevrede herhangi bir uyarı ikaz levha ve işaretlerinin bulunmadığı belirtildi. 

'TAKSİTLE' ÖDEDİLER

Mahkeme çiftliğin resmi sahibi olan Menzil mensubu Rayhan Tülek ile onun işlerini yürüten Mehmet Değiş ve Semerkand Vakfı’nın Konya Şubesi’nin müdürü de olan Bekir Başpınar’ı toplamda 60 bin 700 TL adli para cezasına çarptırdı. Üç kişiye “Taksirle iki kişinin ölümüne neden olma” suçundan verilen para cezası 20 ile 24 taksitlere bölündü.  

‘ÖDEMELERİMİZİ YAPTIK, OLAY KAPATILDI’

Yargılama sürecinde ifadelerine başvurulan baba Hasan Ramazan ve anne Döne Abid, maddi ve manevi olarak zararlarının karşılandıklarını ileri sürerek şüphelilerden şikayetçi olmadı.

Tali kusurlu bulunan anne ve babaya ise “Çocuklarını kaybetmeleri ve olay sebebiyle derin üzüntü yaşamaları” nedeniyle herhangi bir ceza verilmedi.

Menzil’in Konya sorumlularından olduğu belirtilen, Semerkand Vakfı’nın Konya Şubesi’nin de müdürü olan ve iki çocuğun yaşamını yitirdiği facia nedeniyle yargılanan Bekir Başpınar, “Bu konuyla ilgili bir şey kalmadı. Dava açıldı, ödemelerimizi yaptık, olay kapatıldı. Süreç bitti, bu konuyla ilgili bilgi vermiyoruz” dedi.

Çiftliğin bulunduğu köy ile çevresindeki köylerde yaşayan yurttaşlar ise cemaati defalarca jandarmaya şikayet ettiklerini ancak bir önlem alınmadığını ifade etti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler