Şırnak’ta boşanma aşamasında olduğunu eşini öldüren sanığa İstinaf’ta indirim: “Hukuk faciası”

Şırnak'ta eski eşini öldüren Şengil'e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası müebbet hapse, başka bir suçtan verilen 20 yıl hapis cezası ise 3 yıla indi.

Yayınlanma: 18.04.2024 - 13:21
Şırnak’ta boşanma aşamasında olduğunu eşini öldüren sanığa İstinaf’ta indirim: “Hukuk faciası”
Abone Ol google-news

Şırnak’ta boşanma aşamasında olduğu eşi Mihriban Altürk’ü (31) pompalı tüfekle öldürüp, kızı T.Ş.’yi (8) de yaraladığı gerekçesiyle yargılanan Metin Şengil’in (35), ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından dava İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. Dün, İstinaf Mahkemesi, eşini öldürdüğü için Şengil’e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına indirim uygulayarak müebbet hapis cezasına, kızı T.Ş.’yi yaralamasına yönelik verilen ceza ise indirimle 20 yıldan 3 yıla indirdi. 

KORUMA KARARI VARKEN ÖLDÜRDÜ

Cumhuriyet kararın ardından davayı takip eden Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatlarından Arzu Sena Topuz ile konuştu.  Süreci anlatan avukat Topuz, “21 Nisan 2022 tarihinde akşam saatlerinde Mihriban Altürk bir ay önce boşandığı Metin Şengül tarafından öldürüldü. Mihriban evli oldu adam tarafından evlilikleri boyunca şiddet görmüştü. Bir şiddet olayının ardından Mihriban babasıyla yaşamaya başlıyor ve karakola gidip bir şikayette de bulunuyordu. Kendisini tehdit ettiği mesajları ve video kaydını da karakola sunuyor. Bu sebeple koruma kararı 6 ay uzatılıyor ancak şikayetten birkaç ay sonra da mihriban maalesef öldürüldü. Metin’in öldürmeye kararlı olarak ve hazırlıklı olarak oraya gelmiş olduğu çok açık” dedi. 

ÇOCUKLARININ GÖZLERİ ÖNÜNDE KATLEDİLDİ

Ceza indirimine tepki gösteren Topuz, “Biz uygulanan indirime itiraz edeceğiz. Çünkü bizce dosyaya yansıyan şiddet geçmişi, duruşmalar sırasında katilin aslında dosyanın ilerlemesine ve gerçeğin açığa çıkmasını hiçbir katkı sağlamamış olması ve hiçbir pişmanlık belirtisi göstermemesinden dolayı kesinlikle indirim almadan cezasının verilmesi gerekiyordu. Biz çocuğa yönelik eyleminin de açıkça öldürmeye teşebbüs olduğunu düşünüyoruz bu bakımlardan da karara itiraz edeceğiz” dedi. Avukat Topuz sözlerini şu şekilde noktaladı: “Mihriban’ın dosyası gibi dosyalarda cezada indirim yapılması kesinlikle hakkaniyete ve adalete aykırıdır. Mihriban’ın evlilik hayatı boyunca failden şiddet gördüğüne dair savcılığa da yansıyan bir çok şikayeti var.  Mihriban çocuklarının gözü önünde katlediliyor. Yanında bulunan 8 yaşındaki kızlarına da saçmalar isabet ediyor. Dolayısıyla Mihriban’ın dosyası gibi dosyalarda takdiri indirim uygulamak tam bir hukuk faciasıdır”


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler