SODEV'den Yargıtay'ın Gezi Parkı kararına tepki!

SODEV, Gezi Parkı Davası'nda Osman Kavala ile Can Atalay'ın arasında olduğu 5 sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının onanmasına tepki gösterdi.

Yayınlanma: 30.09.2023 - 13:35
SODEV'den Yargıtay'ın Gezi Parkı kararına tepki!
Abone Ol google-news

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Gezi Parkı Davası'nda Osman Kavala ile Can Atalay'ın da arasında olduğu 5 sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onaması birçok kesimden tepki topladı. 

Bir tepki de Sosyal Demokrasi Vakfı’ndan (SODEV) geldi. SODEV Başkanı Rasim Şişman imzasıyla yayımlanan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Gezi davasında yargılanan Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile TİP Milletvekili Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’ya verilen 18’er yıllık hapis cezaları onandı.

"ANAYASA’NIN 34. MADDESİNİ İHLAL ETMEKTEDİR"

Bu karar, fikirlerin barışçıl bir şekilde ortaya konulabilmesi için toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkını güvence altına alan Anayasa’nın 34. maddesini ihlal etmektedir.

Anayasa’nın 138. maddesinde yer alan “Hakimler görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasa’ya ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler” ifadesinin de bu kararda yerine gelmediği görülmüştür.

"BİR DEVLETİN VARLIK KOŞULUDUR"

Yurttaşların barışçıl ifade ve gösteri hakkının güvence altında olması, kaygıdan korkudan uzak demokratik taleplerini dile getirmelerine fırsat verilmesi çoğulcu demokrasinin ve hukuka bağlı bir devletin varlık koşuludur.

Cezaevinden salıverilen Mücella Yapıcı, Ali Hakan Altınay ve Yiğit Ali Ekmekçi gibi tüm hükümlüler bahsi geçen evrensel prensipler gözetilerek serbest bırakılmalıdır.

Ülkemize bu kara günleri yaşatanlara ise sözümüz şudur: bugünlerin utancı sizin, onuru ise Gezi’deki milyonlarındır."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler