ODTÜ öğrencilerinden 'Devrim' eylemi: Öğrenciler yasaklara karşı yürüdü

ODTÜ öğrencileri geleneksel olarak Devrim Stadyumu'nda kurulan sahneyi yasaklayan atanmış rektörlerine karşı eylemdeydi.

Yayınlanma: 18.04.2024 - 15:29
Abone Ol google-news

ODTÜ'nün atanmış rektörü Verşan Kök, okul bileşenlerine geçtiğimiz günlerde geleneksel 35. Bahar Şenliği'nin Devrim stadyumunda kurulacak sahne olmadan yapılacağını ileten bir mail attı.

Mail öncesi yıllardır şenliğin planlanması için inisiyatif alan öğrenci topluluklarına danışılmadığı da aktarıldı. Kararı kabul etmeyen öğrenciler dün kalabalık bir grupla rektörlüğe yürüdü.

Yürüyüşün ardından rektörlük önünde bekleyen grup, rektörle görüşme talebinde bulundu. Rektör Kök, öğrencilerin görüşme talebini toplantıda olduğu gerekçesiyle reddetti. Öğrenciler görüşme gerçekleşene ve talepleri kabul edilene kadar eylemliliklerini sürdüreceklerini kaydetti.

Eylemde grup "Şenlik ODTÜ'nün gıdasıdır", "Şenlik ODTÜ'nün, ODTÜ bizimdir", "Şenliği ören dayanışmamızdır, kayyıma minnet eylemem" yazılı dövizler ve pankartlar taşıdı. Ayrıca süreç boyunca "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz", "Verşan Kök ODTÜ'ye rektör olamaz" ve "Şenliğin sesi Devrim" sloganları atıldı. 

ÖĞRENCİLER YALNIZ DEĞİLDİ

Emek Partisi Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ve CHP Ankara Milletvekili Aliye Timisi de öğrencilerle birlikte yürüdü. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler