CHP'den 'Osman Kavala' tepkisi

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Osman Kavala'ya dün akşam İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen gözaltı kararına, "Erdoğan’ın talimatıyla saray yargısı tarafından alınmıştır. Hiçbir hukuki yanı yoktur" değerlendirmesini yaptı.

19 Şubat 2020 Çarşamba, 15:36

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında Osman Kavala'nın beraat kararı, ardından yeniden gözaltına alınmasıyla ilgili görüşlerini paylaştı. Altay, dün akşam Osman Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen bir başka soruşturma kapsamında TCK’nin 309. maddesi uyarınca Anayasal Düzeni Bozmaya Teşebbüs suçundan verilen gözaltı kararıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na seslendi. Altay, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısına hitaben, “Biraz inandırıcı ol. Bari bunu mahkemeden 2 gün önce yapsaydın. Bu mahkemeden beraat kararı çıkmasaydı İstanbul Cumhuriyet Savcısı Osman Kavala’yı 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bir soruşturmaya dahil edecek miydi etmeyecek miydi? Dahildiyse bugüne kadar bizim niye haberimiz yok? Dahildiyse bugüne kadar bu kapsamda hiç duruşma yapılmadı mı? Bundan sebep Kavala’yla ilgili alınmış bir tutuklama kararı var mı? Yok. Ama talimat var. Ne var? Bazı manevralarla beraat ettirildiler diyor. Kim diyor? Sayın Erdoğan diyor. Dün sözcüsü mahkeme kararı demişti. Bugün Erdoğan manevra diyor. Bu mahkeme kararına manevra derseniz, ‘Ben de ileride bir gün HSYK başkanvekili olurum’ umudunu taşıyan çok sayıda savcı harekete geçer. Ve bunu bir talimat gibi algılar. Nitekim öyle olmuştur. Sayın Kavala’nın gözaltı kararı Erdoğan’ın talimatıyla saray yargısı tarafından alınmıştır. Hiçbir hukuki yanı yoktur" şeklinde konuştu.

Gezi Parkı eylemleri hakkında konuşan Altay, “Bir vandal arıyorsak Gezi’de o da şudur. İçinde insanlar uyurken, içinde insanlar otururken çadırları yakanlar, o çadırların üstüne TOMA’ları, panzerleri, tankları sürdürenler, bu emri verenler vandaldır. Böyle bir Gezi sürecinde doğa ve çevre hassasiyetine, yeşil şehre duyarlı, düşünceyi ifade özgürlüğü amaçlı böyle barışçıl bir hareketi vandalizm diye ifade etmek, tarif etmek, Gezi döneminde yaşananları görmemek demektir" dedi.