Ekrem İmamoğlu Türkiye'de mutlu olmanın sırrını açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu "Türkiye’de mutlu yaşamanın çok karmaşık bir formülü yok. Açıkçası formül aslında çok basit. İnsanlarımızın, çalışanlarımızın, işçilerimizin emeklerinin karşılığını alabilmesi." dedi.

14 Şubat 2020 Cuma, 15:09

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 53’ncü kuruluş yıldönümünü, dün, Haliç Kongre Merkezi’nde, 5 kıtadan 45 sendikanın temsilcilerinin katılımıyla kutlamıştı. DİSK, aynı yerde bugün de 16. Olağan Genel Kurulu’nu başlattı.

Genel Kurul’da ilk konuşmaları, sırasıyla DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı. Çerkezoğlu’nun ardından mikrofonu alan İmamoğlu, amaçlarının İstanbul’un kapalı ve açık alanlarını özgürleştirmek, halka açık hale getirmek olduğunu vurguladı. “Bu genel kurulun bir dönüm noktası olmasını diliyorum” diyen İmamoğlu, özetle şunları söyledi:

 “21. yüzyılda süreç çok önemli. Bu anlamda en önemli unsurlarından bir tanesi emek dünyasının hakkı hukuku. Ama ulusal, ama uluslararası manada. Siz bunun önemini bilen insanlarsınız. Toplumsal tabanda bunun mücadelesini vermiş Türkiye’nin en önemli kurumlarından bir tane sizsiniz. Türkiye’de mutlu yaşamanın çok karmaşık bir formülü yok. Açıkçası formül aslında çok basit. İnsanlarımızın, çalışanlarımızın, işçilerimizin emeklerinin karşılığını alabilmesi.  Bu olurken de haksızlığa ve adaletsizliğe uğramadığında düşünen bir ortam vadetmek. Bunun dışında, bunu sağladığımızda gerisi çok kolay bir süreç. Ama ne yazık ki bugün ülkemizde bu manada umutsuzluk yaşıyoruz. ‘Bugün iş bulduk da emeğimizin karşılığını mı almak kaldı’ gibi bir serzenişle karşı karşıyayız. Çünkü çok yoğun bir işsizlikle, hatta korkunç bir işsizlikle karşı karşıyayız.”

“ÖRGÜTLÜ İŞÇİÇİLER TOPLUMSAL BÜTÜNLÜĞÜN EN ÖNEMLİ UNSURU”

 “Bu boyutlu bir işsizlik, bu ülkenin başına gelebilecek en kötü belalardan bir tanesi. Yani öyle büyük komplolara ihtiyaç yok. Gençlerin, kadınların, erkeklerin, eğitimlilerin ya da tecrübesizlerin, her kesimden insanın bir iş bulma mücadelesi ile karşı karşıyayız. Bu baskılama sürecinin tehditlerini yaşayan unsurları tartışmak ve bugüne kadar bunun mücadelesini veren sizlerin ortak akıl sürece dair sıkı bir mesajı oluşturma mecburiyeti vardır, diye düşünüyorum. Bu nedenle örgütlü işçiler, Türkiye’de toplumsal bütünlüğün en önemli unsuru. Aynı zamanda sosyal barışın da bir güvencesi olduğunu biliyorum. Bu manada da sizden, toplumun değerli mesajları beklediğini ve de elbette demokrasinin hepimizin arzu ettiği bir su gibi, bir hava gibi kavramların karşılık bulduğu bir genel kurul olmasını diliyorum.”

“ORTAK AKILLA ÇALIŞMAYA KARARLI BİR BELEDİYE BAŞKANIYIM”

 “Bundan sonra da bütün işçi örgütleri ile birlikte hareket etme, ortak akılla ortak hedefler koyup elbirliğiyle çalışmaya kararlı bir belediye başkanıyım. Çünkü bir belediye başkanı olarak itibarımın, benimle birlikte çalışan işçinin, memurun mutluluğuna bağlı olduğunu her yerde dile getirdim. Gerçekten onların yüzünü mutlu gördüğümde ben de mutlu bir belediye başkan olacağının farkındayım. Alın terinin karşılığını alan, sosyal hak ve güvencelerin sağlandığı bir dünyayı yaratarak bunu işçilerle paylaşmak benim için onurdur. Bu keyif ve onurla görevini yapmaya çalışan bir belediye başkanıyım. Bu manada DİSK’in 16. Genel Kurulu’nun emeğin Türkiye’si adına çok güzel gelişmeleri çok değerli atılımlara kavramlara vesile olmasını diliyorum.”