Orman Bakanlığı'nın izniyle Kuzey Ormanları'nda ağaç kıyımı iddiası

Kuzey Ormanları Savunması’nın Twitter hesabından İstanbul Maltepe Başıbüyük'te bulunan ormanda doğa tahribatı yapıldığını iddia eden video ve fotoğraflar yayınlandı.

24 Şubat 2020 Pazartesi, 17:27

 Kuzey Ormanları Savunması’nın Twitter hesabından İstanbul Maltepe Başıbüyük mevkiinde bulunan ormanda doğa tahribatı yapıldığını iddia eden video ve fotoğraflar yayınlandı. Görüntüler tepki çekerken binlerce kesilmiş ağaç görüntüsü kaygı uyandırdı. 

Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan KOS yetkilisi Şehir ve Bölge Planlayıcısı Başar Toros, söz konusu alanla ilgili olarak "Tarım ve Ormancılık Bakanlığı'nın izniyle, sunta hammaddesi için Kuzey Ormanları tahrip ediliyor. Daha öncesinde sunta yapımı için kullanılan hammadeyi yurtdışından sağlıyorlardı şimdi ise Kuzey Ormanları yok ediliyor" dedi.

Tahribatların yalnızca Kuzey Ormanları’yla sınırlı olmadığını belirten KOS yetkilisi Başar Toros, çevre bölgelerde yaşayan yurttaşlar konuyla ilgili çok tepkili, bölgede yürüyüş yapılacak” dedi.

"GENÇLEŞTİRME NEDİR BİLİYORUZ"

Sosyal medyada bazı kullanıcılar ise ormanda gençleştirme yapıldığını ileri sürdü. KOS yetkilisi Başar Toros.... ise “Savunmada ormancı hocalarımız ve arkadaşlarımız da var, 'gençleştirme' nedir biliyoruz. Yapılan kesinlikle gençleştirme değil, ağaç kıyımı" açıklamasında bulundu.

İstanbul’un kuzeyi olmak üzere Istrancalar’dan Sapanca’ya kadar olan bölgede yer alan ormanlık alanlarda yapılan tahribatlar giderek artıyor. 

HASSAS  NOKTA ORMANCILIK BİLİMİNİN TEMEL İLKELERİNE DİKKAT ETMEK

Konuyla ilgili olarak görüşlerini sorduğumuz Doç. Dr Cihan Erdönmez ise "Videoda görünen depodaki odunların usulsüz kesildiğini düşünmüyorum. Ne var ki, usulüne uygun bile olsa bazı kesimler ormanın devamlılığına zarar verebilir. Aslında ormana yapılan her müdahale ormana zarar verir. Burada hassas nokta ormancılık biliminin temel ilkelerine riayet ederek bu işlemlerin yapılmasıdır. Türkiye'de sorun özellikle son 10-15 yılda odun üretimini artırmak amacıyla aşırı ağaç kesimlerinin yapılıyor olmasıdır. Öyle ki ormanın neresinde ne zaman hangi işlemin yapılacağını ve ne kadar odun üretileceğini gösteren amenajman planlarına bile uyulmamakta, ormancı meslektaşlarımız tepeden gelen emirlerle bu planlarda belirtilenden daha fazla odun üretimi yapmaya zorlanmaktadır" dedi.

AMENMAJMAN NEDİR? 

Amenajman, ormanların nasıl, ne zaman ve ne ölçüde kullanılacağını, ormanların sürekliliğinin sağlanması için ormancılık faaliyetlerinin tümüne ve "Ormanlardan daha fazla nasıl verim alırız?" sorusuna yanıt arayan bilim dalıdır.