Üsküdar işçilerinden belediye önünde ‘ekmek’li eylem: Topluca intihar mı edelim?

Üsküdar Belediyesi’nde işten atılan işçiler, “İşimizi, ekmeğimizi geri istiyoruz” pankartıyla Üsküdar Belediyesi önünde bir kez daha bir araya gelerek açıklama yaptılar.

9. kez belediye önünde toplanan işçiler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e seslenerek işlerini istediler. İşçilerin ellerinde tuttuğu pankartta yer alan ‘ekmek’ dikkat çekti.


Belediye önünde yapılan açıklamada konuşan işçilerden Eyüp Menteş, işçilerin bir kısmının AKP’ye oy verdiğine yönelik söylemlere tepki gösterdi. Menteş, “Diyorlar ki ‘Siz AKP için çalıştınız, iyi olmuş’. Biz ekmeğimiz için çalıştık. Bazı şeyleri gönüllü yaptık ama bazı şeyleri de mecburi yaptık, işimiz için göz yummak zorunda kaldık.” dedi. İşten çıkarılma sürecinde tüm işçilerin sabrını koruduğunu ifade eden Menteş, “İşten çıkartıldığımızda belediye mağdur olmasın diye mahkemeye bile gitmedik.” dedi.

“TOPLUCA İNTİHAR MI EDELİM?”

“3 aydır işsiziz, bunu haketmedik” diyen Menteş, Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in seçimlerden önce kadro sözü verdiğini ancak 150’den fazla işçinin işten çıkarıldığını belirtti. İşçilerin sahipsiz ve muhatapsız kalmasına sitem eden Menteş, tüm yetkililere seslenerek, “Topluca intihar mı edelim?” diye sordu.

“PARTİYİ BİZ Mİ GERİLETİYORUZ?”

Atılan işçilerden Mustafa Kasap, son basın açıklamasından sonra AKP teşkilatı tarafından arandığını belirterek kendisine “Partiyi zayıflatıyorsunuz” dendiğini belirtti. “Biz ne yapıyoruz burada?” diyen Kasap, “Bu insanlar mı partiyi geriletiyor? İşten çıkaran başkan partiyi geriletmiyor da biz mi geriletiyoruz” diye tepki gösterdi. “Ben bir teşkilat mensubu idim” diyerek AKP için siyasi çalışmalara da katıldığını belirten Kasap, şimdi işten çıkarılan işçilerle birlikte hareket ettiği için kendilerine kötü gözle bakıldığını belirtti. 


Daha Hilmi Türkmen adaylığını açıklamadan önce, bir anket sırasında Hilmi Türkmen’i başkan görmek istediğini belirten, atılan işçi Enver Ayvacı, Türkmen’e “Yüzümü kara çıkardınız” diye seslendi.

“HANİ GARİBAN İŞSİZ KALMAYACAKTI?”

İşten çıkarılan Ümit Taylan’ın annesi de basın açıklamasında yer aldı. Erdoğan’a seslenen anne, "Cumhurbaşkanına sesleniyoruz, hani hiçbir gariban işsiz kalmayacaktı?" dedi. Çıkarılan işçilerin ‘alkollü işe geldiğine’ yönelik iddialara da tepki gösteren anne, “Benim çocuğum sigara bile kullanmıyor” dedi. 


İşten çıkarılan işçilerden Ercan Yılmaz, “Bizim seçtiklerimiz bizi işten çıkardılar” diyerek söze başladı. Cumhurbaşkanının “Bu ülkenin asillerisiniz” sözlerini hatırlatan Yılmaz, “Biz 3 aydır asiller olarak bağırıyoruz ama daha işiten olmadı. Kör oldular görmediler, sağır oldular duymadılar” dedi. Yılmaz şöyle devam etti: “Buraya çıkıp gerçekleri açıkladığımızda partiye zarar veriyormuşuz. Hortumcular, hırsızlar partiye zarar vermiyor, fakir fukara işini isteyince partiye zarar veriyormuş.”


“17 YILDIR ÜLKEYİ BİZ Mİ YÖNETİYORUZ?”

“Oğlumun hakları KHK ile ellerinden alındı, hiçbir suçu yokken.” diyen Yılmaz diğer oğlunun da mülakatlar sebebiyle oğlunun sınavı kazanamadığını belirtti: “Oğlum 90 puan almıştı, 3 mülakatın 3'ünden de elendi. Ben de babaları olarak işsiz kaldım. Bunları söylediğimizde de partiye ve ülkeye zarar veren biz olduk. 17 yıldan beri bu ülkeyi biz mi yönetiyoruz?”


Basın açıklamasında konuşan Avukat Onur Cingil, “Onlarca haftadır burada yükselen sese kulak vermeli. 150'den fazla işçi çıkarılmış; birinin sebebi olur, ikisinin olur... Ama 150'den  fazla işçinin bir anda çıkarılmasının tek bir açıklaması vardır, o da keyfiyet”


“İŞ VERMEYEN AŞ VERMEYEN DEVLET OLMAZ”

İşçiyiz.biz Koordinasyonu Sözcüsü Emre Öztürk, “İşçinin emekçinin partisi soruluyorsa, işten çıkaranların, patronların ve başkanların da partileri sorgulanmalı” diyerek basın açıklamasını izleyen Üsküdarlılara, ‘işten çıkarılan işçilere sahip çıkın’ çağrısı yaptı. Öztürk şöyle devam etti: “Devlete karşı gelinmesin diyorlar. O zaman işimizi veren bir devlet istiyoruz. İş vermeyen, aş vermeyen devlet olmaz!”.


“BU İNSANLAR TORPİL YA DA RÜŞVET İSTEMİYOR”


Hiçbir gerekçe gösterilmeden işçilerin işten çıkarıldığını belirten Öztürk, “Ne istiyor bu insanlar, torpil istemiyorlar, rant veya rüşvet istemiyorlar. Sabah 8’de işlerine gidip 5’te çıkacakları bir iş istiyorlar.”

Emre Öztürk’ün tüm Üsküdarlılara ve kamuoyuna destek çağrısıyla son bulan açıklamanın ardından işçiler sloganlarla belediyenin önünden ayrıldılar.